Recenze: Dokonalý pacient. Konečně něco pro fanoušky severských detektivek

Jestliže je vám žánr krimi blízko, film Dokonalý pacient se vám bude líbit. Jde o velmi originálně zpracovaný švédský krimi thriller. Pokud se vám líbí klasické severské detektivky, Dokonalého pacienta si rychle oblíbíte. Film vypráví příběh masového vraha, který se dostal na svobodu. A udělal to vůbec? Vraždil on?

Příběh

Začátek vypadá skutečně slibně, odlehlý les a odhodlaný novinář, který chce najít pravdu. On totiž případ vraha, který se sám přiznal a následně byl odsouzen za osm vražd, přitahuje pozornost. Při bližším zkoumání celého případu vychází najevo jediné, případ je vlastně bez důkazů a všechno, co proti vrahovi stojí, jsou jeho vlastní výpovědi.

Vraha zná celá země a nikdo nepochybuje o tom, že to udělal, novinář však chce svou vlastní unikátní reportáž, a tak se ji také rozhodne za každou cenu získat. Vrah už však utajeně stárne a s nikým se mu nechce příliš komunikovat, natož pak s novinářem. Jen o moment později se však začne z celého příběhu klubat justiční omyl, který ve své době otřásl celým Švédskem.

Jako skládačka

Film si musíme poskládat kousek po kousku a pak zjistíte, že to vůbec není špatné, a jako severská detektivka to má určitě něco do sebe. V počátku filmu to vypadá docela jako klišé a jako divák už nečekáte nic moc zvláštního, v konečné podobě jde ale o docela vyvedený kriminální thriller s lehce hororovým nádechem.

Film je velmi zajímavě natočen, a i když možná úplně na začátku nebude všechno jasné, například o co vlastně onomu novináři jde, ve druhé polovině filmu se karty poměrně zřetelně odkryjí.

HODNOCENÍ
SFDB: 6.7 / 10, redaktor: 6 / 10

Určitě jde o zajímavé dílo s jistým potenciálem a jako krimi příběh si vede film opravdu slušně.

Autor: Vlastimil Vachta
ZAVŘÍT