Prolomit hranice: Naše planeta je věda aneb varování na poslední chvíli

Prolomit hranice: Naše planeta je věda, unikátní dokument o přírodě, ve kterém své síly spojili sir David Attenborough a profesor Johan Rockström. Snímek popisuje smutný a kritický stav, ve kterém se naše planeta v současné době nachází. Za tento stav je zcela zodpovědné lidstvo. Zároveň se seriál snaží poukázat na to, jak bychom alespoň některé z problémů mohli ještě vyřešit. Kdybychom chtěli…

Lidstvo překročilo hranici, kterou nemělo

Podle obou dvou vědců totiž lidstvo a jeho činnost překročily hranice neboli devět planetárních mezí, které profesor Johan Rockström ve své koncepci formuloval. Důsledkem překročení těchto hranic, které po řadu tisíciletí činily život na naší planetě udržitelným, jsou mnohé palčivé problémy, které nás v současné době začínají trápit či trápí stále častěji. Nejznámějším příkladem je především globální oteplování a změna klimatu, zdaleka to ale není jediný problém. Podle obou vědců lidstvo bohužel svou činností a životem ničí veškerou přírodu, vodu i ovzduší obrovskou rychlostí a před problémy většinou jen zavírá oči.

Ještě je čas planetě pomoci

Naštěstí ale ještě není úplně pozdě. Podle dokumentu nám zbývá ještě trochu času. Profesor Johan Rockström upozorňuje na to, že pro osud planety bude stěžejní to, co lidstvo udělá nebo neudělá v příštích deseti letech. Změnit ale bude nutné mnoho věcí, které se dotknou života nás všech.

Ve snímku režiséra Jona Claye, který je ke zhlédnutí na Netflixu, promlouvá celá řada osobností, které pro popisování rozmanitých problémů používají kromě konkrétních příkladů i zajímavé metafory. Z nich je patrné, jak vážná situace je. Během sledování dokumentu tak slyšíte výrazy jako padající domino, bod zlomu, ujíždějící vlak či dvě strany jedné mince. Působivost těchto slov je navíc zvýrazněna i vizuální stránkou a působivou hudbou.

Zdroj: netflix.com, nytimes.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu