Případ Sloane: Za vším hledej lobbing a ženu

Patříte mezi ty diváky, kteří nemají rádi filmy, u kterých po prvních deseti minutách víte, jak dopadnou? V tom případě je pro vás snímek Případ Sloane, někdy se užívá též originální název Miss Sloane, tím pravým filmem, se kterým můžete strávit velmi zajímavý večer a zároveň odkrýt jeho prostřednictvím zákulisní praktiky související s americkou politikou. Konkrétně se jedná o lobbing spojený s tolik diskutovaným zákonem o přísnější kontrole a regulaci střelných zbraní.

Vždy o krok napřed

Případ Sloane má pouze jednu hlavní postavu, na které vše stojí. Elizabeth Slone je velmi inteligentní, krásná, ale zároveň chladnokrevná a ambiciózní lobbistka. Od začátku až do konce má vždy vše skvěle naplánované a vždycky si jde za svým cílem bez ohledu na to, že tím často zraňuje city lidí kolem. Ostatně ostatní lidé jsou pro ni většinou jen pouhými figurkami. Díky této necitlivé strategii, ale vždy dosáhne svého a vyhraje. Je totiž vždycky o krok napřed. To platí nejen pro děj, který na plátně sledujeme, ale jak zjistíme na konci filmu, i pro snímek jako takový. I ten je vždy o krok napřed před svými diváky.

Žije jen prací

Napínavý snímek se soustředí veskrze na hlavní postavu Elizabeth a problémy, do kterých se kvůli prosazování zákona o zbraních dostala. Na rozdíl od většiny současných snímků ve filmu nenajdeme téměř žádnou osobní linku, o soukromém životě Elizabeth se toho za více než dvě hodiny příliš nedozvíme. Pomineme-li informaci o tom, že trpí nespavostí a že jedinou zkouškou, kterou v životě nezvládla, byl řidičský průkaz, je pro nás Elizabeth stále zahalena tajemstvím. Vnímáme ji jen skrze její povolání.

Strhující podívaná až do konce

Tvůrci filmu zvolili i velmi sofistikovaný způsob vyprávění filmu, kdy divák má sice pocit, že postupně odkrývá pozadí toho, co se stalo a díky čemu se Elizabeth dostala k soudu, nicméně není to tak zcela pravda. Režisér i scénář filmu totiž skvěle pracují s informacemi, kdy nám tvůrci vlastně neříkají vždy všechno, nebo na důležité maličkosti neupozorňují, a divák je tak pod vlivem dalších věcí zcela oprávněně pomine. To vše pak vyústí ve strhující závěr filmu. Vše je ve skutečnosti trochu jinak, než jak to vypadalo a jak jsme si mysleli. Případ Sloane s Jessicou Chastain v hlavní roli je prostě výjimečným filmem, kterému se bohužel dostalo mnohem méně pozornosti, než si zasloužil.

Zdroj: nytimes.com, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu