Princezna se zlatou hvězdou: Natáčení legendární pohádky provázela nemoc, těhotenství i ohrožené zdraví herecké hvězdy

Pyšná princezna, Byl jednou jeden král a Princezna se zlatou hvězdou. Tyto tři pohádky patří už více než šedesát let do zlatého fondu české kinematografie a Vánoce bez nich si mnozí z nás ani neumí představit. Všechny tři byly natočeny v padesátých letech minulého století, a tak je v nich určitým způsobem patrný duch doby. Přesto jim ale nic z toho neubírá na kráse a naše děti i vnoučata se na ně dívají stejně rády jako my.

Hledá se princezna

Pro herečku Marii Kyselkovou byla princezna Lada nejdůležitější rolí jejího života a i mnoho diváků si jako Ladu jen stěží dokáže představit někoho jiného. Původně měla ale Marie Kyselková v pohádce mít jen malou roli. Miriam Hynková, která měla roli lady zvrátit původně, ale bohužel během natáčení vážně onemocněla, a další herečka, o které tvůrci uvažovali, Eva Klepáčová, mimochodem skutečná manželka prince Radovana, byla v té době již v pokročilém stádiu těhotenství. Šanci tak dostala Marie Kyselková. I ta pohádku dotáčela již jako těhotná. Se svým prvním manželem hercem Petrem Haničincem se zanedlouho radovali ze syna. Herečka pak navždy dala svým dětem a rodině přednost před kariérou.

Korunka jako zbraň

Hlavními hereckými hvězdami pohádky nebyli hlavní představitelé v podání Marie Kyselkové či Josefa Zímy, ale především starší herci, jako František Smolík, Stanislav Neuman, Jarmila Kurandová či Martin Růžek. František Smolík během natáčení utrpěl poměrně vážné zranění oka. Přivodila mu ho svou královskou korunkou jeho dcera princezna Lada. Ta si neuvědomila, že když ji otec objímá, hroty korunky končí nedaleko jeho oka. Když pak zvedla hlavu, neštěstí bylo na světě.

Co tvůrcům uteklo

Stejně jako mnoha dalším filmů či seriálům, ani tvůrcům Princezny se zlatou hvězdou se při natáčení nepodařily uhlídat veškeré detaily, a tak si pozorný divák může během sledování všimnout několika drobných chyb. Princ Radovan například u pasu nosí vždycky malý kordík. Ten se ale při souboji s králem Kazisvětem z ničeho nic „promění“ v obvykle dlouhý meč.

Další chybka se vloudila do úst Ladiny milující chůvy. Zdá se vám, že princezně po celou dobu vyká? Máte téměř pravdu, jen dvakrát herečka Jarmila Kurandová vykání neuhlídala, a to když Ladě říká: „Já ti to říkám od malička, že si máš ruce pěkně mýt!“ a „Tady máš jehlu, klubko nití a pomoz mi jej dokončit.“  I princezně se zlatou hvězdou se nevrhly chyby. Jedna z nich se vztahuje k prstýnku, který ji dal princ Radovan. Po celou dobu ho nosí na levé ruce, ale do polévky jí sklouzl z prstu ruky pravé.

Zdroj: fdb.cz, csfd.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu