Prázdniny v Římě: Proč je legendární snímek černobílý a komu se Audrey Hepburn nesměla podobat?

Audrey Hepburnová se přes noc stala hvězdou díky své první hlavní roli v mistrovsky zpracované romantické klasice Williama Wylera Prázdniny v Římě. Její ikonický výkon v roli princezny Anny jí dokonce vynesl Oscara. V roli zazářila tak jasně, že zastínila i svého hereckého kolegu Gregoryho Pecka, který byl v té době již zavedenou hvězdou. Snímek zůstává i téměř sedmdesát let po svém vzniku jednou z nejoblíbenějších a nejklasičtějších romantických komedií všech dob.

Do hlavních rolí byli zvažováni Cary Grant a Elizabeth Taylorová

Role princezny Anny udělala z Audrey Hepburnové filmovou hvězdu, před ní hrála pouze vedlejší role a působila v divadle. William Wyler si pro tuto roli ve skutečnosti přestavoval Jean Simmonsovou nebo Elizabeth Taylorovou. Původní volbou pro roli Joea rovněž nebyl Gregory Peck, ale Cary Grant. Ten ale roli odmítl, protože se mu zdálo, že je na roli vedle mladičké Hepburnové příliš starý. Nakonec si spolu o deset let později zahráli pár ve filmu Šaráda.

Snímek mohl být barevný

Studio Paramount chtělo původně natáčet film v kulisách Hollywoodu. Režisér William Wyler byl z tohoto rozhodnutí zoufalý, neboť velmi toužil natáčet ve skutečném Římě. Svůj názor nakonec prosadil, a snímek se tak stal prvním americkým filmem, který byl celý natočen v Itálii. Film měl být původně natočen v Technicoloru, ale Wyler ho musel natočit na černobílý film, aby snížil náklady, které souvisely s natáčením v Itálii. Ostatně i náklady byly jedním z důvodů, proč hlavní roli získala tehdy neznámá Audrey Hepburnová.

Audrey Hepburn neuměla plakat na povel

Ve scéně, v níž se Ann loučí s Joem, měla princezna plakat, ale tehdy nezkušená Audrey Hepburnová nedokázala plakat na povel. Po několika záběrech, kdy se Hepburnové nepodařilo plakat, se režisér William Wyler rozzuřil, že plýtvají filmem, což Hepburnovou přimělo k tomu, aby se rozplakala a umožnila Wylerovi získat potřebné záběry

Královská hrdinka filmu si vyžádala dohodu s britskou vládou

Jelikož se film Prázdniny v Římě točí kolem princezny, muselo studio Paramount uzavřít dohodu s britskou vládou, že ve filmu nebude nic naznačovat tomu, že by postava Audrey Hepburnové byla v nějakém příbuzenském vztahu s britskou královskou rodinou, zejména s princeznou Margaret. William Wyler musel pro film natočit i celou scénu, ze které by bylo jasné, že postava Hepburnové není britská princezna.

Gregory Peck a improvizace u Úst pravdy

Kultovní scéna, která se odehrává u Úst pravdy a ve které Joe předstírá, že mu někdo ukousl ruku, byla ve skutečnosti improvizací Gregory Pecka. Audrey Hepburnová to nečekala, takže její reakce je autentická. Tuto scénu později zopakovali Robert Downey Jr. a Marisa Tomeiová ve filmu Italské námluvy, stejně jako nespočet dalších.

Scénárista Dalton Trumbo a politika

Scenárista filmu Dalton Trumbo byl za své sympatie ke komunismu zařazen na černou listinu Hollywoodu. Z tohoto důvodu tak za film nemohl získat uznání, i když snímek získal Oscara za nejlepší filmový příběh. Zásluhy i Oscara převzal jeho přítel Ian McLellan Hunter, který pracoval na konečné verzi. Nicméně svůj honorář dal údajně Trumbovi.

Zdroj: classicmoviehub.com, mentalfloss.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu