Pravidla moštárny. Jan Svěrák měl možnost film režírovat, ale odmítl. Později hořce litoval

Filmová adaptace slavné knihy spisovatele Johna Irvinga patří ke skvostům světové kinematografie. Nabídku na zrežírování knižní předlohy dostal i český režisér Jan Svěrák, ten však s díky odmítl. Později ale svého rozhodnutí litoval, zvláště pak, když se snímek stal tak slavným a oceňovaným. Mimochodem spisovatel John Irving dostal Oscara za nejlepší adaptovaný scénář.

Chtěl to mít pod kontrolou

Slavný spisovatel nechtěl nic ponechat náhodě a podle svého vlastního románu Pravidla moštárny, napsal i filmový scénář. Chtěl totiž, aby dojemný a dramatický snímek odpovídal co nejvíce jeho předloze a představám. Ve filmu si dokonce prosadil i malou roli pro sebe samého a svého malého syna Colina. A všechno se mu povedlo na výbornou.

Zajímavostí je, že místo Tobeyho Maguireho si hlavní roli málem zahrál jeho velký přítel, slavný hollywoodský krasavec Leonardo DiCaprio, ten však odmítl a jeho přítel tak získal jednu ze svých nejslavnějších rolí vůbec. Druhou důležitou roli ve snímku z roku 1999 ztvárnil herec Michael Caine a ten si nakonec odnesl i Oscara za vedlejší roli.

Svěrákovi se do toho nechtělo

Američtí producenti dali návrh českému režisérovi Janu Svěrákovi, aby film natočil on. Ten však odmítl, protože měl v plánu věnovat se svým projektům. Později, když snímek viděl, ale litoval, že tuto životní nabídku nepřijal. A ještě, aby ne. Film získal celkem sedm Oscarových nominací, proměnil celkem dvě. To muselo režiséra pěkně mrzet.

Úspěšný snímek o radosti, smutku, velké lásce a nabírání životních zkušeností si můžete pustit tento týden i v televizi. Ve středu jej odvysílá Prima Max od 20:00. Těšíme se!

Autor: Vlastimil Vachta
ZAVŘÍT