Postřižiny: Věděli jste, že Maryška měla ve skutečnosti krátké vlasy a na komín vůbec nelezla?

„Nudíte se? Kupte si medvídka mývala.“ To je pravděpodobně nejznámější hláška, která se většině lidí vybaví, když se řekne Postřižiny. Film, který na motivy stejnojmenné novely Bohumila Hrabala natočil již před více než čtyřiceti lety Jiří Menzel, patří k nejoblíbenějším českým komediím. Strýček Pepin, Maryška a její manžel Francin se zapsali do srdcí celým generacím diváků.

Vašáryová místo Šafránkové, Hanzlík místo Menšíka

Natáčení příběhu zachycující život v jednom malém pivovaru na začátku dvacátého století bylo spojeno i s mnoha humornými situacemi i menšími komplikacemi. I když v roli paní správcové si dnes už stěží dovedeme představit někoho jiného než Magdu Vašáryovou, původně měla roli Maryšky ztvárnit Libuše Šafránková. I Jaromír Hanzlík se jako strýček Pepin nemusel na televizní obrazovce vůbec objevit. Na tuto roli se velmi vážně uvažovalo o Václavu Neckářovi nebo Vladimíru Menšíkovi.

„Podvody na diváky“

Maryšku všichni obdivují pro její krásné dlouhé vlasy. Ve skutečnosti měla ale Magda Vašáryová vlasy krátké, a během natáčení tak vystřídala hned šest různých paruk. Obdivovali jste Magdu Vašáryovou za to, jak byla schopná na ex vypít půllitr piva? Pak věřte, že ho nikdy nevypila. Herečka jednak nebyla žádný pivař a jednak krátce po začátku natáčení zjistila, že je těhotná. Filmaři tak použili malý trik s půllitrem, který měl dvojité dno.

Jednou z nezapomenutelných scén snímku je ta, ve které strýc Pepin se svou švagrovou vylezou společné ě na komín pivovaru. Tvůrci filmu ale rozhodli, že lezení by pro herce bylo příliš nebezpečné a scénu natočili na necelé dva metry vysoké maketě. Záběry opravdového komínu s lezoucí Maryškou a Pepinem ve skutečnosti zachycují lezoucí kaskadéry. I když se snímek odehrává v pivovaru v Nymburku, natáčení ve skutečnosti probíhalo v třebíčském pivovaru Dalešice.

Zdroj: csfd.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu