Poslední aristokratka: Žádná obarvená voda, Eliška Balzerová pila na natáčení skutečnou ořechovku

Potomek emigrantů, který se narodil a žil celý život v Americe, najednou zdědí rodové sídlo a vydává se společně s dcerou a manželkou na šlechtické sídlo. Zůstává otázka, zda jej prodat, nebo znovu přivést k životu. Zámek se totiž pomalu rozkládá a žije na něm dost svérázná a rozdílná trojice – kuchařka, co si ráda přihne, zahradník, který je těžkým hypochondrem a kastelán, co je poněkud zpátečnický. Pokusí se Frank s rodinou sídlo zachránit?

Knižní předloha

Film z roku 2019 natočil režisér Jiří Vejdělek podle stejnojmenné knihy Evžena Bočka. Ten sám pracuje jako kastelán na zámku v Miloticích. Kniha se stala velmi populární díky svéráznému podání děje, ale i díky humoru, se kterým je kniha napsána. Film se snaží o to samé.

Autor knižní předlohy si sám ve snímku zahrál malou roli, stejně jako režisér Jiří Vejdělek. Ten byl turistou v autobuse – a Evžen Boček se zase objevil v úvodní scéně, kdy stojí společně s hercem Vojtou Kotkem na nádvoří.

Eliška mohla být pod parou

Herečka Eliška Balzerová si ve filmu zahrála roli věčně podnapilé kuchařky na zámku Kostka. Režisér snímku přiznal, že jí jako jediné dovolil během natáčení popíjet skutečný alkohol, zatímco ostatní herci pili pouze obarvenou vodu. Uvedl, že v případě Elišky Balzerové se nebál, i kdyby se jeden záběr opakoval třeba třicetkrát. Pochází totiž z Moravy, a tak věděl, že něco vydrží – a i v opojení podá skvělý a střízlivý výkon.

Sama herečka přiznala, že si natáčení užívala, ale ne kvůli ořechovce. Sedla jí role kuchařky, sama totiž moc ráda vaří, a to i pro více hostů. Během natáčení tak sama dělala knedlíky, pekla husu nebo koláče.

Nebezpečná večeře

Během natáčení scény u večeře málem spadl hercům a štábu na hlavu obrovský křišťálový lustr. Natáčelo se zrovna na zámku v Miloticích a všichni měli štěstí, že lustr dopadl doprostřed stolu – a nikomu se tak nic nestalo.

Celkem se natáčelo na pěti zámcích po celé republice. Kromě Milotického zámku to byly zámky Lemberk, Buchlovice, Rájec a Jaroslavice.

Zdroj: Falcon, CSFD, Česká televize

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu