Poslední aristokratka: Střet české a americké mentality v jednom zchátralém, zrestituovaném zámku

Také jste před několika lety propadli literárnímu bestselleru Evžena Bočka jménem Poslední aristokratka? Pokud ano, jistě jste již zaregistrovali, že od června je na Netflixu k vidění i filmová podoba tohoto humoristického románu. Do jaké míry se režiséru Jiřímu Vejdělkovi podařilo kouzlo knihy přenést na filmové plátno?

Marie už není vypravěčkou

V románu je vypravěčkou devatenáctiletá Marie. Čtenáři vlastně čtou její deník, který ironicky zachycuje historky její čechoamerické rodiny, která se po mnoha letech vrátila z Ameriky zpět do Čech, aby zde spravovala svůj majetek, který jim byl vrácen v rámci restitucí. Marie totiž pochází ze šlechtického rodu Kostků. A právě na poměrně zchátralý zámek Kostka se rodina vrací. Tento zajímavý úhel vyprávění ale Jiří Vejdělek ve svém snímku nepoužil.

Zajímavé herecké obsazení

Hlavní postavy byly samozřejmě zachovány. Setkáváme se tedy s Mariiným otcem Františkem Antonínem Kostkou z Kostky, v podání Hynka Čermáka, jeho manželkou Vivien, kterou ztvárňuje Tatiana Vilhelmová, a Marií v podání Yvony Stolařové. Právního zástupce Bendu, díky kterému rodina zámek získala zpátky, hraje Vojtěch Kotek. Personál Kostky představuje Martin Pechlát jako kastelán Josef, Pavel Liška jako zahradník Krása a Eliška Balzerová jako hospodyně paní Tichá. Stejně jako v knize se Mariin úhel pohledu na nový život změní poté, co potkává Maxe Launa, příslušníka dalšího šlechtického rodu v podání Zdeňka Piškuly.

Humor hraničící až s karikaturou obou národností

Na první pohled tedy velmi kvalitní herecké obsazení, které snímek pozvedá i v místech, kde sám scénář je poněkud slabší. Pokud čekáte od filmu stejný zážitek jako od knihy, budete pravděpodobně trochu zklamáni. Nicméně o humor, který často vychází především ze střetu mezi typicky českou a americkou mentalitou, není ve snímku nouze. Jako fiktivní zámek Kostka filmařům ve skutečnosti sloužilo pět různých lokalit, zámek Buchlovice, Rajec, Jaroslavice, Lemberk a Milotice.

Zdroj: cervenykoberec.cz, csfd.cz, netflix.xom

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu