Ponorka: Znáte nejznámější válečné filmy, které byly o těchto podmořských strojích natočeny?

Podmořský svět člověka svým způsobem odjakživa fascinoval. Lidé vždy toužili po tom, aby si tuto specifickou oblast naší planety podmanili. Sen se jim částečně splnil vynálezem ponorky, ta se ale zároveň stala nebezpečnou válečnou zbraní. Sledovat podvodní bitvu je velmi zvláštní a zároveň bizarní zážitek. Zatímco o válce na souši bylo natočeno mnoho filmů, o válce pod vodou jich bylo natočeno mnohem méně. Pojďme si představit ty nejslavnější z nich.

Ponorka (1981)

Klasický německý akční thriller z druhé světové války, který je vyprávěn z pohledu Němců na palubě ponorky. Film je natočen podle stejnojmenného německého románu. Během bitvy o Atlantik za druhé světové války se mnoho ponorek vydávalo hledat a ničit spojenecké konvoje lodí přepravující zásoby z Ameriky do Británie. Během pobytu na lodi musela posádka čelit nejen nelehkým životním podmínkám, ale zároveň žila v neustálém strachu a hrůze, protože byla ostřelována hlubinnými bombami z torpédoborců královského námořnictva, které konvojové lodě doprovázely.

Hon na ponorku (1990)

Hon na ponorku je napínavý thriller odehrávající se v době studené války, natočený podle stejnojmenného románu o ponorce, která je téměř neodhalitelná. Kapitán ponorky Marko má zdánlivě za úkol špehovat Ameriku a vyzkoušet, jak tato věc funguje proti detekci sonarem, ale jeho skutečné záměry jsou poněkud jiné, což vyjde najevo, když zavraždí jiného důstojníka a jeho rozkaz nahradí svým vlastním. Film na svou dobu vyniká skvělými speciálními efekty. K úspěchu snímku přispěl i skvělý výkon Seana Conneryho a Aleca Baldwina v hlavních rolích.

Krvavý příliv (1995)

Denzel Washington v roli mladého důstojníka Rona Huntera, který je odveden na ponorku USS Alabama a při tom se dostane do střetu s kapitánem Ramseym v podání Genea Hackmana. Ramsey chce zaútočit na Rusy pomocí jaderné rakety, ale Hunter s tím nesouhlasí.

Ponorka U-571 (2000)

Snímek inspirovaný skutečnými událostmi, osudem potápějící se německé ponorky U-571 během druhé světové války. Ponorka nese stroj Enigma, speciální kódovací zařízení, které umožňuje posílat zprávy, jež nelze přečíst bez šifrovacího mechanismu. Pro získání stroje Enigma je vyslána na speciální misi americká ponorka, svou misi mají ale i Němci.

K-19 Stroj na smrt (2002)

Další snímek  založený na skutečných událostech, které se staly v roce 1961. K-19 byla experimentální ruská ponorka vybavená jadernými hlavicemi. Alexej Vostrikov v podání Harrisona Forda se ujímá velení poté, co byl kapitán Michail Polenin, ztvárněný Liamem Nessonem, degradován pro svou výřečnost. Za nepříznivého stavu jsou vysláni do severního Atlantiku na testovací střelbu raket. Silný příběh a skvělé herecké obsazení filmu dělají z filmu opravdový zážitek.

Zdroj: imdb.com, fandango.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu