Policejní kordon: Pocta akčním filmům 70. let a Clint Eastwood, který zde rozhodně nepůsobí jako Harry Callahan

Snímek Policejní kordon, známý též pod názvem Železný stisk, je klasický film Clinta Eastwooda. Vypráví dramatický příběh s velkou energií a velkým stylem a v 70. letech nikdo nebyl v tomto typu akčního filmu tak doma, jako byl právě Eastwood. Opět hraje policistu, ale ne „superpoldu“ jako byl Harry Callahan. Ben Shockley je detektiv z Phoenixu, který přijede před policejní ředitelství, otevře dveře svého auta a na ulici vypadne lahev whisky.

Typicky netypická klasika

Shockley nemá na oddělení zrovna hvězdné výsledky, ale policejní komisař si přesto myslí, že je to ten pravý muž pro další úkol. Pošle ho do Las Vegas, aby z tamního vězení přivezl zpět do Phoenixu jednu svědkyni v důležitém soudním případu. Eastwoodovi to z počátku zní jako obyčejný rutinní úkol, brzy se ale vše změní, a on tak začíná tušit, že pravděpodobně nejde o typického svědka.

Svědkyně Guss Mallyová, kterou hraje Sondra Lockeová, není tak úplně obyčejná prostitutka, za kterou ji všichni pokládají. Je to energická absolventka vysoké školy, která se k soudu nechce za žádnou cenu dostavit. Eastwood je ale tvrdohlavý a svůj úkol je odhodlaný splnit za každou cenu.

To, že celá akce nebude zdaleka tak jednoduchá, jak si myslel, Eastwood pochopí poměrně brzy, když mu před očima exploduje auto, ve kterém měli oba původně cestovat. Následuje celá řada více či méně absurdních honiček a přestřelek, během nichž se snaží uniknout nejen mafii, ale i svým zkorumpovaným kolegům. „Vrcholem“ filmu je pak velké finále, kdy Eastwood unese autobus, obrní ho a projíždí se Sondrou centrem Phoenixu pod krupobitím kulometné palby.

Herec i režisér

Herec je známý tím, že si mnoho svých filmů zároveň režíruje, což byl i případ snímku Policejní kordon. Podobně jako jeho další filmy obsahuje i Policejní kordon kromě násilí specifické komické prvky, které ale ne všichni vidí a oceňují. Ve své době nebyl film příliš dobře přijat, byla mu vyčítána příliš malá realističnost. Eastwood například během filmu vystřelí ze své pistole jen dvakrát.

To, čím ale snímek zaujme i dnes, je zcela jistě chemie mezi Eastwoodem a Lockeovou, která byla mnoho let i jeho partnerkou. Společně si zahráli celkem v šesti filmech. Kromě snímku Psanec Josey Wales, během jehož natáčení se poznali, a Policejního kordonu se Sondra Lockeová po Eastwoodově boku objevila i ve filmech Nikdy neprohrát, Bronco Billy, Vždycky zvítězit a Náhlý úder.

Zdroj: imdb.com, timeout.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu