Podnikavá dívka: Kvůli čemu se Alec Baldwin mohl zlobit na Harrisona Forda a jak s filmem souvisí Lucie Vondráčková?

Podnikavá dívka je dnes již klasická romantická komedie, kterou v roce 1988 natočil oscarový režisér Mike Nichols. V hlavních rolích se objevily hned čtyři filmové hvězdy, Melanie Griffith, Sigourney Weaver, Harrison Ford a Alec Baldwin. Děj filmu sleduje Tess, která touží po tom být stejně úspěšná jako její šéfová Katharine. Až do okamžiku, než zjistí, že ji hodlá připravit o její obchodní nápad.

Katharine byla původně žena

Na konci osmdesátých let nebylo ještě postavení žen v businessu zdaleka takové, jak jsme zvyklí dnes. Producenti se proto obávali, že film bude navzdory hvězdnému obsazení propadákem, a dokonce uvažovali o tom, že Katharine bude muž, nikoli žena. Pak ale scénárista Kevin Wade producenty přesvědčil, že film dostane mnohem lepší náboj, když nadřízená Tess bude také žena.

Michelle Pfeiffer, Madonna i Brooke Shields

Než byla do role Tess obsazena Melanie Griffith, uvažovalo se o několika herečkách, včetně samotné královny popu Madonny. Kromě ní byly ve hře také Michelle Pfeiffer, Brooke Shields a Lorraine Bracco. Pro Katharine se pro změnu uvažovalo o Meryl Streep. Mimochodem ve filmu jsou Tess a Katharine stejně staré, ve skutečnosti je ale Sigourney Weaver o osm let starší než Melanie Griffith.

Románek na place

Melanie Griffith přiznala, že jí Alec Baldwin, který hraje jejího nevěrného přítele Micka, nesmírně přitahoval a chtěla s ním navázat románek. On to ale údajně odmítl s odůvodněním, že s kolegyněmi, se kterými pracuje, si nic nezačíná.

Láska umí víc

Snímek Podnikavá dívka byl v roce 1989 nominován na šest sošek Oscara. Nakonec získal jedinou, za titulní píseň Let the River Run, kterou nazpívala Carly Simon. Pokud je vám píseň povědomá, může to být tím, že ji před několika lety u nás předělala a přezpívala Lucie Vondráčková jako Láska umí víc.

Harrison Ford roli ukradl Alecu Baldwinovi

Původně to byl totiž Alec Balwin, kdo měl ve filmu ztvárnit hlavní mužskou roli Jacka Trainera. Pak ale studio studio 20th Century Fox nabídlo roli Harrisonu Fordovi a ten ji přijal. To znamenalo, že Baldwin byl požádán, aby hrál Micka Dugana. Údajně ale tuto změnu přijal bez jakýchkoli problémů.

Scény na trajektu byly natočeny nelegálně

Úvodní sekvence filmu, která ukazuje záběry na newyorském trajektu Staten Island, byla natočena nelegálně. Scéna byla údajně natočena během běžného provozu trajektu, aniž by o tom kdokoli věděl.

Sandra Bullock jako Tess

Popularity filmu se o dva roky později snažila využít stanice NBC a vytvořila stejnojmenný televizní sitcom, ve kterém roli Tess hrála Sandra Bullock. Sledovanost seriálu ale byla natolik nízká, že byl rychle zrušen.

Zdroj: csfd.cz, imdb.com, hollywoodreporter.com, hotcorn.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu