Plíživý měsíc: Poněkud opomíjený western stárnoucího Gregory Pecka

Pravděpodobně nikdy se ve světové kinematografii netočilo tolik westernů, jako tomu bylo v druhé polovině šedesátých let. Prostředí Divokého západu lákalo režiséry i slavné herce. Gregory Peck patřil k těm, kteří za svůj život natočili nemálo westernových snímků, první z nich přitom již krátce po druhé světové válce. Další westerny natočil v průběhu let padesátých. I když nechtěl, aby si ho diváci spojovali především s tímto žánrem, přijal v roce 1968 roli ve snímku Plíživý měsíc.

Jednoduchý děj, působivé prostředí

Western Plíživý měsíc má klasicky čistý a jednoduchý děj, vysloužilý armádní zvěd Sam Varnev podání Gregory Pecka pomáhá mladé ženě a jejímu synovi. Sarah, kterou hraje Eva Marie Saintová, se svým malým synem utíká před indiánským válečníkem, jenž ji deset let věznil a jenž je rovněž otcem dítěte. Jejich útěk přes Arizonu do Nového Mexika a závěrečná přestřelka na Peckově malém osamělém dobytkářském ranči, zasazeném do nádherného horského údolí, vytvářejí krásný film, který byl ve své době, a dodnes bohužel zůstal, poněkud nedoceněným.

Tak trochu jiný western

Ve většině westernových filmů jsme zvyklí na určitou nadsázku, která může vést k vulgaritě, násilí i poněkud přílišnému sentimentalismu. Robert Mulligan, který Plíživý měsíc režíroval, se ale těmto excesům vkusně vyhnul a místo toho natočil důstojný napínavý film. Vrcholná přestřelka, při níž jsou Peck, dva jeho přátelé, Sarah a chlapec obklíčeni v domě na ranči, je tak důmyslně zinscenovaná, že když film vidíte poprvé, domníváte se, že bojují s celým indiánským kmenem. Není tomu tak. Jejich protivníkem je pouze chlapcův otec, osamělý odpadlík, který zůstává až do samého konce filmu neviditelný. Jeho zjevení je nevyhnutelně určitým zklamáním. Z děsivého, legendárního odpadlíka se vyklube poněkud obtloustlý indián, kterého si jen stěží dokážeme představit jako člověka schopného všech těch hrůzných věcí, které jsou mu připisovány.

Zdroj: imdb.com, rogerebert.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu