Plán útěku: Sylvester Stallone vs Arnold Schwarzenegger. Kdo byl či je v čem lepší?

Rocky, Rambo, Cliffhanger, Specialista či Demolition Man, to jsou jen některé z mnoha filmů, které se nám vybaví, když se řekne Sylvester Stallone. Americký herec, režisér a scénárista před několika málo dny oslavil významné životní jubileum, které by mu mnoho z nás nehádalo. Za svou více než padesátiletou kariéru se stal jedním ze symbolů akčních filmů. Druhým symbolem byl Arnold Schwarzenegger. Před osmi lety se podařilo oba herce přesvědčit, aby natočili společný film. Výsledkem je Plán útěku, kterým si obě hvězdy můžete připomenout na Netflixu.

Poprvé se spolu na plátně objevili už o tři roky dříve ve snímku Postradatelní, který vzdává hold akčním hrdinům osmdesátých a devadesátých let. Kromě této dvojice se tak ve filmu objevují i další hvězdy, jako je Bruce Willis, Dolph Lundgren či Mickey Rourke. Po celá desetiletí si fanoušci kladli jednu otázku: Kdo je lepší – Stallone nebo Schwarzenegger?

Stallone byl několikrát nominovaný na Oscara

Sylvester Stallone je většinou spojován s akčními filmy o střílení a „armádě“ jednoho muže, které nejsou považovány za příliš vysoké umění. Přesto se může pochlubit uměleckými úspěchy, které Schwarzenegger nemá. Stallone byl totiž hned třikrát nominován na Oscara, a to za nejlepší mužský herecký výkon a nejlepší původní scénář za film Rocky z roku 1977 a za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za film Creed z roku 2016, za který mimo jiné získal Zlatý glóbus.

Schwarzenegger jako mistr ve světě kulturistiky

Se třemi nominacemi na Oscara a vítězstvím v kategorii nejlepší film, který snímek Rocky v roce 1977 získal, má Stallone před Schwarzeneggerem navrch, pokud jde o filmová ocenění. Ale pokud jde o nefilmová ocenění, vítězí Schwarzenegger. Ve své době byl totiž považován za jednoho z nejlepších kulturistů všech dob a vyhrál mnoho prestižních cen. Navíc kulturistice přinesl více pozornosti než kdokoli předtím nebo potom.

Stallone je všestranně nadaný filmař

Arnold Schwarzenegger si podmanil si kulturistiku, Hollywood i kalifornskou politiku. Oproti tomu Stallone se mnohem více soustředil na svět filmu a televize. Je úspěšný i mimo kamery, má na kontě scénáře k více než dvaceti pěti televizním pořadům nebo filmům a sám režíroval osm filmů.

Schwarzenegger byl guvernérem

Kromě Ronalda Reagana a Jesse Ventury je Schwarzenegger jedním z pouhých tří herců, kteří se stali guvernéry státu. V letech 2003-2011 zastával funkci republikánského guvernéra Kalifornie, včetně znovuzvolení v roce 2006. Kdysi prohlásil, že kdyby mohl, ucházel by se i o funkci prezidenta. To ale americká ústava osobám narozeným v zahraničí neumožňuje.

Stalloneho filmy vydělaly více peněz

Stallone má na kontě 2,8 miliardy dolarů na americkém trhu a 6,3 miliardy dolarů na celosvětovém, čímž překonal Schwarzeneggera, který má na kontě 2,1 miliardy dolarů na americkém trhu a 5,4 miliardy dolarů na celosvětovém. Za zmínku též stojí, že Stallone hrál ve více filmech, v šedesáti dvou v porovnání se čtyřiceti čtyřmi filmy Schwarzeneggera. U něj hrála roli do určité míry roli pauza v době, kdy byl guvernérem.  

Kdo by vyhrál souboj?

Tato otázka trápí filmové fanoušky už řadu desetiletí. Odpověď na ní samozřejmě není zcela jednoduchá. Kdybyste vzali všechny Stallonovy filmové postavy a postavili je proti všem Schwarzeneggerovým, mohlo by to dopadnout jakkoli. Kdyby se ale měli v minulosti utkat skuteční muži? Se vší úctou ke Stallonemu, pokud budeme upřímní, pravděpodobně by vyhrál Schwarzenegger. Roli by hrála jeho výška a také to, že se sportu skutečně aktivně věnoval. Stallone vždy sportovce pouze hrál.

Zdroj: ew.com, looper.com, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu