Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly: Jakou hudební hvězdou byla inspirována postava Jacka Sparrowa a proč Kieru Knightley musela doprovázet její matka?

První a zároveň nejznámější snímek filmové série o pirátech z Karibiku Jacku Sparrow a Willu Turnerovi. Ti se v dobrodružně komickém snímku snaží zachránit krásnou Elizabeth ze zajetí z prokleté lodi Černá perla, které velí kapitán Barbossa. Film byl celosvětově velmi úspěšný, a tak v průběhu let vznikla ještě čtyři volná pokračování, Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže, Piráti z Karibiku: Na konci světa, Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna a Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta.

Scénář musel na zfilmování několik let počkat

Ačkoli byl film uveden do kin v roce 2003, jeho historie sahá mnohem dále. Scénáristé Ted Elliott a Terry Rossio původně předložili film společnosti Disney už v 90. letech. Jejich scénář se dostal i do rukou Stevena Spielberga, který uvažoval o režii. Pirátské filmy ale již delší dobu nebyly považovány za divácky zajímavé a po neúspěchu Ostrova hrdlořezů se k tomuto žánru nikdo nechtěl vracet.

Jack Sparrow mohl vypadat úplně jinak

V současné době si v roli Jacka Sparrowa nelze představit nikoho jiného než Johnnyho Deppa. Jeho výkon snímek velmi pozvedl a z Jacka Sparrowa udělal velmi oblíbenou a nevšední filmovou postavu. O roli se ale původně ucházelo mnoho jiných herců. Když o režii uvažoval Steven Spielberg, pro roli Sparrowa chtěl získat Steva Martina, Billa Murraye nebo Robina Williamse. Spoluautor scénáře Stuart Beattie prosazoval Hugha Jackmana.

Tetování Johnnyho Deppa

Možná, že jedním z důvodů, proč byl Depp do role nakonec obsazen, bylo to, že tak trochu působí dojmem novodobého piráta. Ve skutečnosti byl jeho vzhled až příliš pirátský, a tak musely být použity některé důmyslné maskérské techniky. Zatímco kapitán Sparrow má několik pirátských tetování, Deppova četná osobní tetování musela být zakryta kostýmy a šmouhami od sazí.

Depp se inspiroval Rolling Stones

Johnny Depp chtěl z Jacka Sparrowa udělat výstřední postavu a při jejím ztvárnění se inspiroval ve světě hudby. Často se mluví o tom, že Depp jako předlohu použil kytaristu Rolling Stones Keitha Richardse. Důvodem, proč si Depp vybral právě Richardse, bylo to, že piráty vnímal jako rockové hvězdy své doby a měl pocit, že Richardsův postoj je v tomto ohledu dokonalý.

Kiera Knightley a její matka

Důležitým prvkem pro vytvoření dokonalého obsazení byla i Kiera Knightley jako Elizabeth Swannová. Mimochodem herečce bylo v době natáčení pouhých sedmnáct let. Kvůli jejímu věku ji tak musela během celého natáčení doprovázet její matka.

Zdroj: ohmy.disney.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu