Pátá Očista je za rohem. Přivítejte noc, kdy je dovoleno vše

Série filmů, které si zahrávají s myšlenkou, že na jednu noc se všichni můžou dopustit čehokoliv, si získala u diváků značkou oblibu. Tvůrci nám konečně prozradili, kdy se můžeme těšit na v pořadí již pátou Očistu. Poděkujete s námi otcům zakladatelům?

 Ještě si chvíli počkáme

Na pátý díl oblíbené série si bohužel počkáme více než celý rok. Datum vydání je plánováno na 10. července 2020. Studium Universal tak zůstalo u své tradice – červenec byl měsícem, kdy vyšly i tři předchozí Očisty.

Za filmem stojí opět scénárista James DeMonato, podle kterého by měl být pátý díl i dílem posledním. James Demonato řekl: „Myslím, že je to skvělý způsob, jak to všechno ukončit. V tomhle díle to chceme to skončit celé, těším se. Když jsem přišel s nápadem, který jsem pak všem představil, působili šokovaně, takže si myslím, že je to opravdu dobrý konec.“

Očista po očistě

První film Očista vyšel v roce 2013 – ale pozor, v dějové chronologii tento film není nejstarší. Odehrává v Americe z blízké budoucnosti a děj se točí kolem jedné noci (12 hodin) za rok, ve kterých mají Američani dovoleno beztrestně porušovat zákon. Štve vás šéf? Počkejte na tu správnou noc a můžete se ho zbavit navždy.

Úspěšná rodina Sandinových je celkem klidná – jejich dům je výborně zabezpečen, takže není nic, co by se jim mohlo stát. Dokud jejich syn nepustí do domu pronásledovaného muže a dokud si pro něj pronásledovatelé nepřijdou.

Následovaly filmy:

  • Očista: Anarchie (2014)
  • Očista: Volební rok (2016)
  • The Purge (2018 – seriál)
  • První očista (2018)

První očista se sice datově nejnovější, ale jedná se o prequel (dějově předcházející ději prvnímu filmu). Vysvětluje samotný vznik novátorského zvyku a to, co se odehrávalo na pozadí volby nového zákona.

A co vy? Uvítali byste Očistu i v České republice nebo se vám na ni stačí jenom podívat ve filmu?

 

Autor: Vlastimil Vachta
ZAVŘÍT