Pat a Mat jsou nestárnoucí legendou. Přečtěte si pár zajímavostí z tohoto seriálu

Postavičky Pata a Mata jsou nestárnoucí. Znáte však také pozoruhodnosti, které jejich seriál provázejí a pomáhají mu budovat jeho nesmrtelnou slávu?

Tento animovaný seriál postupně vzniká už od roku 1976, i když největší slávu zažil až v roce 1996. Pata a Mata zná každý. Celý seriál je postaven na jejich nešikovnosti. Důležitá však není jen legrace, ale hlavně jejich optimistický postoj k životu. Znáte však také historky, které provázeli tvorbu tohoto seriálu?

Pata a Mata znají i za hranicemi Česka

Tento seriál je známý skoro po celém světě, i když ne všude se jmenuje stejně. V Polsku ho nazývají „Sousedi“ a v Holandsku „Soused a soused“. Přestože Pata a Mata známe všichni jako skvělý večerníček, na kterém vyrostlo hned několik generací, ještě předtím byl promítán jako předfilm v kinech. Lubomír Beneš dokonce s Patem a Matem ze začátku vydával kreslené vtipy v novinách.

Pat a Mat v reklamě

Pat a Mat díky reklamě přesáhli hranice Česka. Zahráli si hned v několika reklamách. V České republice to bylo pro Českou podnikatelskou pojišťovnu. Pro Slovenskou reklamu je zvolily společnosti jako je Tipos nebo Sedita. Lidé je mohli vidět také v Polsku, a ve Slovinsku si je vybral Merkur, obchod pro domácí kutily, aby tito dva nešikové nalákali do jejich obchodu nové zákazníky.

Postavičky Pata a Mata mají politický přesah

Na začátku seriálu vystupovali Pat a Mat bez čepice. Až o několik let později je dostali a také vyměnili barvy na svých rolácích. Důvod byl čistě politický. Červená barva zesměšňovala SSSR a žlutá barva si vzala na paškál Čínskou lidovou republiku. V seriálu je skrytá také morseovka. Když Pat bouchá koštětem do stropu, což byl signál pro Mata, aby sešel dolů, vyťukává Pat morseovkou SOS.

Naučné filmy a seriály pro děti. Co pustit ratolestem doma v karanténě?

Pat a Mat je klasika, která člověka nikdy neomrzí. O těchto nešicích je natočen nespočet dílů, co vás vždy pobaví, a i za několik dalších let se k nim budete rádi vracet.

Autor: Vlastimil Vachta
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu