Pán prstenů: Dvě věže aneb proč nemohl být Andy Serkis alias Glum nominován na Oscara?

Již druhý díl této oblíbené ságy navazuje plynule na ten první. Stále je hlavním cílem zničení prstenu a překonávání mnohých překážek na dlouhé cestě.  Zvládne Frodo Pytlík svůj úkol? Film plný hereckých hvězd, jako jsou Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Sean Astin, Liv Tyler, Billy Boyd, Orlando Bloom, Sean Bean a další – režíroval Peter Jackson.

Žádné zvíře nebylo zraněno

Jistě jste si všimli, že se ve filmu objevuje opravdu hodně koní. Při natáčení jich bylo skoro 300 – a ve filmu to může vypadat, že tato zvířata občas trpí. Není to ale pravda. Scény, kdy by se jim mohlo něco stát, například při bitvách, byly natáčeny v ateliéru ve speciálních oblecích, které zajistily, že tento natočený materiál mohl být digitálně upraven a zasazen přímo do děje filmu. Jezdec s koněm tak předváděl bojové scény na jednom místě a nikomu se nic nemohlo stát.

Liv Tyler a elfština

Ve scéně, kdy se Aragorn vyplavil na břeh řeky, do níž spadl, když ho Warg stáhl z útesu a Arwen k němu přijde ve snu, aby ho zachránila, byl její dialog psán v angličtině. Herecká představitelka Arwen, Liv Tyler, byla elfským jazykem tak nadchnuta, že přemluvila Petera Jacksona, aby přepsal scénář pro tuto scénu. A všichni nakonec souhlasili, že je to mnohem lepší než předchozí verze.

Bytelné dveře

Při scéně, kdy se beranidlo pokouší prorazit dveře v Helmově žlebu, se ukázalo, že tyto dveře byly postaveny tak precizně, že ani beranidlo si s nimi nemohlo pomoci. Musely být nejdříve manuálně oslabeny – tak dobře byly postaveny. Sám režisér Peter Jackson prohlásil, že kdyby někdy museli bránit hrad, chtěl by, aby jeho bránu postavili kluci z dílny WETA.

Odkaz na sira Winstona Churchilla

Gandalf v závěru filmu prohlásí větu „Bitva o Středozem skončila, bitva o Středozem se právě začala.“ Jedná se o parafrázi části jednoho projevu sira Winstona Churchilla o druhé světové válce z 18. června 1940, kdy prohlásil: „Bitva o Francii skončila. Očekávám, že bitva o Británii brzy začne.“

Oscar pro Gluma?

Peter Jackson a Barrie M. Osborne aktivně propagovali, aby byl Andy Serkis nominován na získání Oscara za nejlepší vedlejší roli za jeho ztvárnění Gluma. Předpisy Akademie však zakazují, aby byl herec nominován, pokud není ve filmu fyzicky vidět. Takže měl Andy Serkis smůlu, i když podal opravdu skvělý výkon.

Co myslíte, zasloužil by si tohoto Oscara?

Zdroje: IMDb, CSFD, 2002 New Line Cinema

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu