Pamatujete si na křováka XiXaa z legendárního snímku Bohové musejí být šílení? Role ve filmu mu přinesla slávu, ale to ho před smutným osudem nezachránilo.

Křovák XiXao byl poněkud zvláštní postavou, byl vtipný a hlavně svůj. Jeho představitel N!xau byl namibijský herec pocházející z jihoafrické domorodého kmene z pouště Kalahari. Samotný jeho život byl velkým tajemstvím a on sám dokonce nevěděl, kdy přesně se narodil.

Muž z pouště

Režisér J. Uys objevil N!Xaa v roce 1980 a ihned ho obsadil do svého filmu. Nebylo to ovšem úplně jednoduché. Musel si nejprve získat jeho důvěru, což nějakou dobu trvalo. Nakonec to dopadlo dobře N!xau na nabídku kývl. Podle úředních záznamů se N!xau narodil 16. 12. 1944 ve městě Tsumkwe. Když se ho ale přímo zeptali na datum narození, nedokázal odpovědět, protože on sám ho neznal. Celý život obýval se svým kmenem odlehlou část pouště Kalahari, navíc jeho kmen patřil k těm nejzaostalejším lidským kmenům.

Směšný honorář za první díl

N!xau neznal samozřejmě ani hodnotu peněz a tak první díl filmu natočil za naprosto směšný honorář ve výši několika set dolarů. Když kývl i na natáčení druhého dílu, byl už ponaučený a měl honorář ve výši 80 000 dolarů. To už pro něj byl obrovský balík a nechal si za peníze postavit dům pro sebe a své tři ženy a početné potomstvo, ve kterém měl poprvé v životě také elektřinu a vodu. Jeho filmová kariéra trvala dohromady 14 let. Filmů totiž bylo nakonec natočeno dohromady pět, i když oblibu u diváků si získaly jen první dva snímky.

Život po natáčení

Po ukončení své kariéry se N!xau vrátil zpět ke svému kmeni a žil tak, jako předtím. Živil se jako lovec, rolník, pěstoval banány, dýně, fazole, ořechy a kukuřici. Jako farmář, který navíc vlastní i velké stádo skotu si žil doslova nad poměry a nic mu nechybělo. Než ale přišla zákeřná nemoc. Jednoho normálního rána se vydal do buše na sběr dříví a na lov a už se nevrátil. Jeho rodina pak jeho tělo nalezla kousek od jeho bydliště. Pravděpodobně podlehl zákeřné chronické multirezistentní tuberkulóze. Zemřel pravděpodobně ve věku 59 let a byl pohřben vedle své v pořadí druhé manželky.

Jeho postava se vryla do paměti nás všech. A na své původní poměry si alespoň na sklonku života vedl vážně moc dobře.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu