Pád: Gillian Andersonová dává před agentkou Scullyovou přednost Stelle Gibsonové

Americká herečka Gillian Andersonová se v devadesátých letech do povědomí diváků po celém světě zapsala především jako agentka Scullyová v legendárním sci-fi seriálu Akta X. Od té doby svůj talent předvedla v mnoha dalších snímcích. V loňském roce například získala Zlatý glóbus za své ztvárnění Železné lady Margaret Thatcherové v seriálu Koruna. Na Netflixu už několik let září jako policejní komisařka Stella Gibsonová, která se snaží dopadnout sériového vraha v severoirském Belfastu.

Kde se vzal skvělý britský přízvuk americké herečky?

Pokud se rozhodnete seriál Pád sledovat v originále, možná vás překvapí skvělý britský přízvuk Gillian. Za ten vděčí své rodině. Gillian se sice narodila v americkém Chicagu, ale několik měsíců poté se celá rodina odstěhovala do Londýna, kde žili do jejích jedenácti let. Zatímco doma slýchala Gill americký přízvuk, ve škole a od kamarádů britský, pro to pro ni není žádným problémem oba akcenty měnit podle toho, s kým zrovna mluví, nebo kde se nachází. Vzhledem k tomu, že v seriálu hraje londýnskou policistku, která vyšetřuje sérii vražd v Severním Irsku, mluví přirozeně britským přízvukem. V jednom rozhovoru herečka též uvedla, že Stella je pro ni nejoblíbenější postava, jakou kdy hrála. Dokonce uvedla, že jako ženu ji má radši než sebe samu.

S Jamie Dornanem, sériovým vrahem ze seriálu, se téměř neviděli

I když oba jsou hlavními postavami seriálu Pád, během natáčení se téměř neviděli. Herec to v jednom rozhovoru objasnil následujícími slovy: „Během první série jsem ji viděl třikrát, na čtené zkoušce,  na chodbě policejní stanice a pak jednou v maskérně. Obecně totiž bylo natáčení buď „Jamieho den“, nebo „Gillianin den“. Vůbec jsme se proto nevídali a neznali, k tomu došlo až později během společných tiskových konferencí a rozhovorů.“

V obnoveném seriálu Akta X bojovala s tím, jak Scullyovou hrát

Původní seriál Akta X se natáčel v letech 1993-2002. V letech 1998 a 2008 pak vznikly též dva celovečerní filmy. Když se v roce 2016 chystalo obnovení natáčení seriálu, byla Gillian na jednu stranu ráda, ale na stranu druhou přiznala, že následně bojovala s tím, jak nové pojetí Scullyové hrát.

Zdroj: netflix.com, mentalfloss.com, independent.co.uk, belfasttelegraph.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu