Oblíbený zelený zlobr Shrek – co všechno je ve filmu šikovně skryto a proč ho máme tak rádi?

Animovaný film Shrek patří k nejoblíbenějším ve svém žánru. Celkem se nám Shrek s oslíkem a princeznou Fionou ukázali ve čtyřech dílech, přičemž ten první vzbudil u diváků asi největší ovace. Zavzpomínejme dnes na tento dnes již kultovní animák a podívejme se na zoubek vzniku filmu. Možná odhalíme i skryté žertíky, které určitě nejsou pro děti.

Duloc a lord Farquaad

V prvním díle si to jde Shrek vyřídit s lordem Farquaadem, který sebral domov všem pohádkovým bytostem, a ty se tak musely uchýlit do Shrekovy bažiny, což se mu ani trošku nelíbí. Sám Shrek podotkne, že velikostí hradu Duloc si lord „něco kompenzuje“, již tohle je hláška, kterou stěží děti pochopí. Vtip je ukryt i v samotném jméně onoho mrňavého a místy velmi oplzlého lorda. Farquaad je totiž slovo velmi podobné jako fuckwad, což můžeme mírně přeložit jako blbeček.

Vystřelili si i z Disneylandu

Za vznikem Shreka prvního v roce 2001 stálo studio DreamWorks. A to si také neodpustilo malý vtípek na adresu konkurenčního studia Disney. Když se totiž pozorně podíváme na příchod Shreka a oslíka do Dulocu, všimneme si lehké podoby se slavným Disneylandem. Fronty, atrakce, maskoti a suvenýry, to je celý Disneyland.

Tvůrci však neponechali nic náhodě a promítli podobu Dulocu nejprve právníkům ze studia Disney. Ti naštěstí neměli nic proti a parodii si osobně nevzali k srdci.

Nejlepší animovaný film na světě

Americký filmový institut zařadil v roce 2008 Shreka mezi 10 nejlepších animovaných filmů na světě. Což je nádherný úspěch, když vezmeme v potaz, kolik animovaných filmů známe. Shrek byl také vůbec prvním filmem, který získal Oscara v kategorii nejlepší celovečerní animovaný film.

Na filmu se pracovalo dlouho a první kompletní náčrty Shreka byly hotovy již v roce 1997.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu