Obhájce nevinných: Působivé soudní drama založené na skutečném případu

Téma rasismu a nespravedlivého odsouzení za nespáchaný zločin se společně snoubí ve snímku s názvem Obhájce nevinných. Film je navíc inspirovaný skutečným případem, ke kterému v polovině osmdesátých let v Americe došlo. V hlavních rolích se představili Jamie Foxx v roli neprávem odsouzeného Waltera McMilliana, Michael B. Johnson jako charismatický a zapálený advokát Bryan Stevenson a Brie Larsonová.

Mladík, který se rozhodl napravovat křivdy

Snímek je časově zasazen na počátek devadesátých let. Hlavním hrdinou je mladý právník s harvardským vzděláním Bryan Stevenson, který se navzdory mnoha lukrativním pracovním nabídkám rozhodne odjet do Alabamy obhajovat neprávem odsouzené vězně. Zde se setkává s místní obhájkyní Evou Ansleyovou, která mu v jeho boji, který se nakonec stane jakousi křížovou výpravu proti celému systému, pomáhá. Snímek pak působivě ukazuje jeden příběh z lidského, politického i sociálního hlediska.

Muž ve vězení není vrah

Jedním z jeho klientů se totiž záhy stane Walter McMillian, černošský prodejce dřeva a muž od rodiny, který byl v roce 1987 zatčen a odsouzen k trestu smrti za vraždu mladé osmnáctileté dívky, přestože proti němu existuje jen málo důkazů. Dívka byla nalezena v jeho dílně, jediným údajným svědkem, který Waltera viděl sklánět se nad jejím tělem, je ale zločinec, který má velký motiv lhát.

Velká témata nutí k zamyšlení

Bryan se proto rozhodně celý případ rekonstruovat, shromažďovat další informace o tom, co se stalo, znovu projít všechny materiály uložené v archivech. Jeho cílem je najít nové důkazy, které by mohly pomoci rozsudek změnit. Svým tělem i duší se snaží zachránit nevinného člověka a zároveň změnit dějiny. Není to ale jednoduché, neboť navzdory všem podezřením a nejasnostem okolí o zjištění toho, jak to bylo doopravdy, příliš nestojí. Obhájce nevinných vás nenásilně donutí zamyslet se nad tehdejším americkým právním systémem plným předsudků i smyslem pro spravedlnost obecně.

Zdroj: washingtonpost.com, imdb.com, hbogo.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu