O vánoční hvězdě: Aňa Geislerová konečně dostala svou vysněnou roli v pohádce

Každý rok si Česká televize připravuje pro diváky novou štědrovečerní pohádku, tou letošní je pohádka O vánoční hvězdě režiséra Karla Janáka. Ten slibuje zcela jinou podívanou, než jsme u pohádek zvyklí. Motiv je odlišný, ani čertové, vodníci nebo strašidla se v pohádce neobjevují. Pohádka je nabitá hvězdami, a to těmi zářivými, hodnými i zlými.

Nikde jinde tolik hvězd neuvidíte

Oblíbený moderátor a herec Ondřej Sokol si zahrál v pohádce zářivého Siria. Sám pak prohlásil, že není možné nikdy jinde vidět tolik hvězd pohromadě, jako právě v této pohádce.

Konečně pořádná role v pohádce

Aňa Geislerová je jednou z našich nejobsazovanějších hereček – a za svou kariéru si už mohla zahrát téměř cokoliv. Podle jejích slov jí ale přeci jen něco chybělo, a to právě role v nějaké pohádce. I proto neváhala a na nabídku zahrát si zlou hvězdu Proximu okamžitě kývla. I když se mihla v pohádce Anděl Páně, její role byla malá – a před kamerou se objevila jen na pár sekund. Vidět jsme ji mohli i v italské pohádce Princezna Fantaghiro, ale právě proto, že šlo o italskou pohádku, nebyla herečka zcela spokojená. Toužila po roli v typicky české pohádce – a sen se jí tak konečně splnil.

Ukrutná zima

Role princezny se zhostila německá herečka Leonie Brill. Ta byla scénářem natolik unešená, že na nabídku také okamžitě kývla. Líbil se jí příběh a přiznala, že jí přišel neobyčejný. Na natáčení vzpomíná ráda, i když přiznala, že jí problém dělala zima, ve které se natáčelo.

Natáčení probíhalo na Slovensku v Nízkých Tatrách, a to kvůli sněhu. Dále se štáb podíval i na zámek Kačina a zámek Karlova Koruna.

Úplně jiná pohádka

Sám režisér pohádky Karel Janák, který do snímku obsadil i svou manželku Romanu Goščíkovou, v jednom z rozhovorů uvedl, že natočil úplně jinou pohádku, než na které jsme běžně zvyklí. Pohádka se oproti jiným odlišuje nejenom příběhem, ale i tím, že se v ní neobjevují typicky pohádkové postavy, jako jsou čerti, vodníci, čarodějnice nebo strašidla. Pohádka je zkrátka plná hvězd.

Bezejmenná hvězda

V roli Bezejmenné hvězdy se v pohádce představí herec Kryštof Hádek. Ten byl původně zvažován i do role učitele Václava, který je zamilovaný do princezny, roli však nakonec získal Vojta Kotek.

 V roli hvězdy Deničky se představila Tereza Ramba – a jde tak v pořadí o sedmý film, kde si společně s Kryštofem Hádkem zahráli. Předtím to byly filmy Bobule, 2Bobule, 3Bobule, Padesátka, Vlastníci a Všiváci.

Filmaři se při výtvarné práci nechali inspirovat Josefem Ladou. Snažili se poetiku jeho obrazů přenést do pohádky.

Zdroje: Česká televize, CSFD

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT