Noční hra aneb co se může stát, když si hrají dospělí

Když se v roce 2018 objevil v kinech komediální thriller s názvem Noční hra, nic nenasvědčovalo tomu, že by tento snímek mohl být něčím víc než jen průměrným, nepříliš zajímavým filmem. Na cestě do filmového zapomnění se však stala zvláštní věc. Noční hra si vysloužila spoustu pochvalných recenzí za svůj chytrý scénář, energické herecké výkony a záměrné vyhýbání se typickým strategiím moderních komedií.

Kdo si hraje, nezlobí

Film se točí kolem manželského páru Maxe, kterého ztvárnil Jason Bateman, a Annie v podání Rachel McAdamsové, dvou soutěživých lidí, kteří každý týden pořádají herní večer s dalším manželským párem, Kevinem a Michelle, a také se svým poněkud přihlouplým kamarádem Ryanem a jakoukoli ženou, s níž se ten večer zrovna objeví. Obvykle je to nějaká přitroublá, věkově nepřiměřená dívka, ale onen večer ho doprovází starší a chytrá Sarah. Dalšími postavami jsou policista Gary, který se právě rozvádí s jejich kamarádkou Debbie. Když se do města přistěhuje Maxův bratr, podnikatel Brooks, rozhodne se zpestřit herní večer skupiny něčím mnohem ostřejším, než jsou deskové hry, čímž odstartuje řetězec událostí, jehož součástí jsou falešní lupiči, záhadná vražda i federální agenti. Nikdo si ale nemůže být ničím jistý. Je i Brooksův únos součástí hry, či nikoli?

Úspěch, který nikdo nečekal

Film působí na jednu stranu experimentálně, je nabitý uměleckou výpravou i zlověstnou elektronickou hudbou, ale zároveň každý vtip se zdá být vybroušený do vysokého lesku, a dokonce i menší vedlejší postavy přicházejí na plátno s překvapivě propracovanými příběhy. Výsledek? Pozitivní ohlasy pomohly proměnit film s rozpočtem 37 milionů dolarů ve slušný hit, který celosvětově vydělal přes 117 milionů.

Scénárista Mark Perez začal psát scénář už v roce 2013 a hlavní mužskou roli napsal právě s ohledem na Batemana, jehož postava se dokonce v původní verzi jmenovala též Jason. Zajímavý scénář nakonec herce přiměl, aby se projektu upsal jako producent. K realizaci snímku došlo ale až o čtyři roky později. Režie se chopili John Francis Daley a Jonathan M. Goldstein, kteří se rozhodli natočit film, který by šel napříč žánry, snímek, který by v sobě spojoval komedii a thriller.

Zdroj: imdb.com, variety.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu