Nepřítel před branami: Jak se lišil scénář filmu od skutečných událostí?

Tento německo-anglicko-francouzský film popisuje jednu z největších bitev 2. světové války. Byl natočen na motivy stejnojmenné knihy Williama Craiga. Chladný příběh se točí okolo špičkového snipera v ruinách rozbombardovaného Stalingradu. Mezi všemi postavami to jiskří a herci vypadají opravdu věrohodně. To je také díky skvělým výkonům herců jako jsou Jude Law, Rachel Weisz, Joseph Fiennes, Ed Harris a další.

Film zobrazuje hlavního hrdinu Zaitseva jako trochu neškoleného jedince ze zapadlé části země, jehož jedinou znalostí je, jak střílet z pušky. Ve skutečnosti byl Zaitsev vzdělaný muž a před vstupem do armády pracoval pět let jako účetní v ruském námořnictvu v Pacifiku.

Co s popálenými prsty?

V čase filmu 54:10 si jeden z ostřelovačů popálil prsty na polním sporáku a rychle si je otřel o uši. Neudělal to jen tak reflexně, ale tento pohyb měl svůj důvod. Za ušima se totiž obvykle hromadí tělový olej, který zklidňuje puchýře. Navíc dotek ušního lalůčku po spálení prstů pomůže přenést část tepla z prstu pryč, čímž zmírní bolest.

Jak to bylo ve skutečnosti?

Ve filmu se zdá, že Zaitsev a jeho kamarádi byli komunistickým vedením vykořisťováni, zdánlivě vrženi do válečných hrůz, aniž by věděli, čemu čelili. Podle Zaitsevových vlastních spisů o válce však on a jeho soudruzi v námořnictvu po dlouhou dobu prosili své nadřízené, aby je převezli do armády. Chtěli totiž opravdu bojovat u Stalingradu, protože dobře věděli, k čemu se dobrovolně přihlásili.

Ve skutečném životě také bohužel nedošlo k šťastnému shledání Vasila a Tanie: na konci války si každý myslel, že je ten druhý mrtvý. Tania se po letech dozvěděla, že nejen že její milenec je stále naživu, ale že se nedávno oženil. Nebo alespoň tak tvrdila. Podle Vasila nikdy nebyli milenci a ve skutečnosti během války nikdy nebyl v žádném vztahu.

Film vyvolal v Rusku vlnu nevole

Někteří veteráni Stalingradské Rudé armády byli nepřesnostmi ve filmu a tím, jak byla vykreslena Rudá armáda opravdu uraženi. 7. května 2001, krátce po premiéře filmu v Rusku, vyjádřili v Dumě svou nelibost a požadovali zákaz filmu, ale jejich žádosti nebylo vyhověno.

Zdroj: imdb.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu