Nejlepší filmové soundtracky historie. Znáte je všechny?

Vybrat ty úplně nejlepší filmové hity je těžké. Bez hudby se totiž žádný film neobejde a je pravda, že i když stojí film za starou Belu, hudba v něm obsažená ho dokáže povznést na úplně jinou úroveň. Podívejme se společně na ty nejlepší filmové soundtracky historie, které jistě oslovily i vás.

Co by byl film bez hudby

Film není jen o hercích, jejich výkonech, o lokalitách, ve kterých se točí, ale je také o hudbě. Každý rok se objeví nějaký film, který kromě svého děje zaujme i svým soundtrackem. V moderních filmech, ale i pohádkách se už zpívá a hraje jako o závod a vybrat tak jen několik těch nejlepších není snadné. Například s loňským trhákem Zrodila se hvězda, jsme se přesvědčili, jak moc umí být filmová hudba chytlavá. Písničky z tohoto filmu zná i ten, kdo film ještě ani neviděl. Jaké jsou další nezapomenutelné filmové melodie a komu za ně vděčíme?

James Horner

I když vám možná samotné jméno nic neřekne, když zmíníme filmy jako Titanic, Avatar, Apollo 13 nebo Statečné srdce určitě se vám vybaví tak známé tóny a melodie, které dokreslovaly celou atmosféru těchto slavných snímků. James Horner hodně využíval pro své skladby skotské hudební prvky. Bohužel ale tento umělec zemřel v roce 2015 při letecké nehodě. Jeho soundtrack k Titanicu se stal dokonce šestým nejprodávanějším soundtrackem vůbec.

John Williams

John Williams je opravdový génius a na svém kontě už má nespočet ocenění za svou tvorbu hudby k filmům. Hudbu složil k více než stovce filmů a stále se mu daří. K jeho vrcholné tvorbě patří hudba k filmům jako Schindlerův seznam nebo filmy ze ságy Star Wars. Za hudbu ke Hvězdným válkám si dokonce došel pro ocenění za nejlepší filmovou hudbu 20. století. Soundtrack k filmům Star Wars si ale odnesl mnoho dalších ocenění, mezi které patří i ceny BAFTA, Zlatý glóbus, Grammy i Oscar. V roce 2005 dostal také ocenění AFI: Nejlepší americká filmová hudba všech dob. Hudba Johna Williamse se tak právem může pyšnit i titulem Nejlepší filmová hudba a soundtracky v historii kinematografie.

A co dál?

Určitě nesmíme opomenout zmínit také fenomenálního Hanse Zimmera, který má na svém kontě také mnohé ocenění včetně Oscara, Grammy nebo dvou Zlatých glóbů. Dokonce se svou tvorbou i živě koncertuje a to právě on má na svědomí filmové hity k Pirátům z Karibiku, Temnému rytíři, Lvímu králi nebo Gladiátorovi.

Vyzdvihnout si zaslouží i soundtrack k trilogii Pán prstenů. Ty má na starosti Howard Shore. Hudba, která fantasy trilogii doprovází ji zároveň i skvěle vystihuje a vyznačuje se originalitou a různorodostí.

Autor: Vlastimil Vachta
ZAVŘÍT