Nejkrásnější hádanka: V pohádce se objevuje na dvě stovky kostýmů i vycvičení holubi

Jestli něco režisér Zdeněk Troška opravdu umí, tak jsou to pohádky a komedie. Když se obojí spojí v jedno, vznikne krásná a přitom zábavná pohádka jako je Nejkrásnější hádanka z roku 2008. Chudý Matěj a sedlákova dcera Majdalenka se milují, ale bohatý a lakomý sedlák jejich lásce nepřeje. Vždyť si pro svou dceru přál úplně jiného, a hlavně bohatšího ženicha. Ještěže jsme v pohádce – a ta má vždy dobrý konec.

První klapka

První klapka natáčení padla v létě roku 2007 ve Staré oboře v Hluboké nad Vltavou. I když se původně pohádka měla natáčet na Chodsku, točilo se nakonec v jižních Čechách. Štáb se podíval také na zříceninu hradu Sukoslav u Kostomlat pod Milešovkou. Dále se natáčelo na zámcích Žleby a Sychrov.

Pohádky Jana Drdy

Režisér Zdeněk Troška si psal scénář k filmu sám, ale jako inspirace mu posloužily pohádky od spisovatele Jana Drdy, a to konkrétně:

  • O Matějovi a Majdalence,
  • O princezně, která hádala, až prohádala.

Obě pohádky skvěle spojil a výsledek funguje víc než dobře.

Filmařská cesta

Generálním partnerem pohádky byly Lesy ČR. Díky tomu měli filmaři přístup i do Staré obory na Hluboké. Tam se natáčelo i na takzvané Filmařské cestě, která byla původně vybudovaná pro film Otakara Vávry Oldřich a Božena z roku 1984. Tehdy se však tato cesta nevyužila – a úplně poprvé byla ke svému účelu použita až právě v Nejkrásnější hádance.

Šikovní holubi

Ve filmu se mihlo i třicet speciálně vycvičených holubů. Tito holubi se stihli vycvičit v rekordně krátkém čase, běžně totiž takový výcvik trvá několik dlouhých týdnů, ale tito „pohádkoví holubi“ se všechno museli naučit v rekordně krátkém čase – a to už za dva týdny.

Speciálně pro pohádku bylo vytvořeno na dvě stovky krásných pohádkových kostýmů.

Zdroje: CSFD, TV Nova

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT