Nebe: Malý důkaz, že v Číně naštěstí ještě existuje místo, kde opravdové hodnoty nevymřely

Jeho reportáže v sobě vždycky měly něco víc než jen zpravodajství. O kom je řeč? O novináři Tomáši Etzlerovi, který řadu let působil jako zpravodaj České televize v Číně. Během svého působení v této do stále velké míry dodnes tajemné a uzavřené zemi, natočil i dokument s názvem Nebe. Jeho hlavním tématem je život postižených dětí v jednom místním sirotčinci.

Když najdeš nebe na zemi

Symbolické jméno Nebe souvisí se dvěma věcmi. Jednak každé dítě, které se do tohoto sirotčince dostane, místní jeptišky pojmenují slovem Nebe, neboť tyto děti většinou nemají žádné dokumenty. Druhý rozměr tohoto slova Tomáš Etzler a jeho tým pochopili až v průběhu natáčení. Tento sirotčinec sám o sobě totiž pro děti znamená jakési nebe na zemi, kde by jinak kvůli svému postižení měly nepředstavitelně těžký život. Sirotčinec jim ale dává pocit jistoty a bezpečí.

Dvojí tvář Číny

Dokument zároveň na příklady malého setince v jedné zapadlé vesnici ukazuje dvojí tvář Číny. Jednak jako zemi, kde skutečně tvrdě vládně komunistická vláda, která k lidskému životu často nemá žádnou úctu a respekt, ale jednak i jako zemi, ve které jako všude na světě žijí i laskaví a obětaví obyčejní lidé, kteří pomáhají potřebným, v tomto případě hendikepovaným sirotkům.

Už jen to, že se Tomáši Etzlerovi podařilo dokument o sirotčinci natočit, je velmi výjimečné. Vzhledem k podmínkám, které v čínských sirotčincích panují, totiž není téměř možné získat k natáčení povolení. Sirotčinec, který je v dokumentu natočen, není státní, ale provozovaný jeptiškami v provincii Chu-pej. První natáčení probíhalo už před osmi lety, dotočení potom v roce 2017.

Nejen sirotčinec…

Obyvateli sirotčince jsou různě fyzicky i mentálně hendikepovaní lidé, od malých batolat, přes děti a dospívající, až po dospělé, kteří v sirotčinci žijí od dětství. Nemají, kam by jinam šli. Kromě toho dokument doplňují i mnohé odvážné archivní záběry Tomáše Etzlera z jeho pobytu v Číně i jeho otevřený komentář, ve kterém se snaží současnou Čínu a život v ní přiblížit běžným českým lidem, kteří si ho dokáží jen stěží představit.

Zdroj: respekt.cz, csfd.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu