Naše planeta: Strhující dokument, při jehož sledování se budete za lidstvo stydět

Znají ho všichni, kdo se zajímají o přírodu a rádi sledují dokumentární filmy. O kom je řeč? O uznávaném britském přírodovědci Davidu Attenboroughovi. Jeho jméno je spojeno s mnoha unikátními dokumenty, prostřednictvím kterých divákům již více než šedesát let přibližuje a odhaluje krásy naší planety. Za svou práci získal řadu ocenění a byl mu rovněž udělen šlechtický titul Sir. Pro Netflix před časem natočil unikátní dokumentární sérii s názvem Naše planeta.

Blíží se katastrofa?

Osmidílná série se zaměřuje na různá životní prostředí naší planety, od tropických džunglí přes pouště, lesy, oceány až po tundru. Zachycuje různé živočišné druhy, které v těchto prostředích žijí a z nichž mnohé jsou ohrožené vlivem klimatických změn a činností člověka obecně. Na rozdíl od předchozích sérií typu Zázračná planeta či Modrá planeta totiž Naše planeta neukazuje pouze krásy fauny a flóry, ale také to, jak rychle a nenávratně tato přírodní bohatství mizí. Překvapený divák se tak dozvídá, že za posledních padesát let vlivem změn způsobených člověkem poklesl celosvětově počet volně žijících zvířat o neuvěřitelných šedesát procent. Dalším velkým rizikem, na které David Attenborough prostřednictvím této série upozorňuje, je to, že se začíná narušovat stabilita některých biotopů. To může do budoucna způsobit velký problém, neboť většina biotopů je vzájemně propojených. Celému systému tak hrozí zhroucení.

Za dokumentem jsou tisíce hodin práce i speciální technika

Unikátní dokumentární série byla natáčena ve více než padesáti zemích světa a natáčení trvalo čtyři roky. Na jejím vzniku se podílelo více než šest set lidí a k filmování byla použita nejmodernější technika, včetně speciálních dronů či ponorek. Natáčení ale vyžadovalo i neskutečné lidské úsilí a nasazení, například při natáčení sibiřských tygrů museli kameramani strávit neskutečné množství času v malém úkrytu, aby si jich tygři nevšímali. Výsledkem tohoto pobytu bylo 37 000 hodin záběrů, ze kterých pak tvůrci vybrali to nejlepší. Pokud vás zajímá více detailů o tom, jak byla unikátní série natočena, nenechte si ujít snímek Naše planeta – Ze zákulisí.

Nevšední konec i krásné lidské gesto v době pandemie

Symbolický závěr dokumentu byl natočen v Černobylu. Tedy v místě, které člověk před několika desítkami let zcela zničil. Překvapivě zde ale flóra i fauna v nebývalé intenzitě znovu ožívají. Příroda totiž ke svému životu člověka nepotřebuje, což se o lidstvu říci nedá. Člověk je na přírodě v mnohém závislý. Naše planeta se stala obrovsky populární a sledovanou. Během loňské pandemie koronaviru společnost Netflix přistoupila k výjimečnému kroku, poskytla ji jako jeden ze vzdělávacích zdrojů k volnému sledování. Nemáte-li tak Netflix, můžete tuto úchvatnou dokumentární sérii shlédnout prostřednictvím Youtube.

Zdroj: imdb.com, netflix.com, wwf.org.uk, sierraclub.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu