Nádech pro lásku: Film, u kterého se budete smát i plakat zároveň

Režijní debut Andyho Serkise o životě Robina Cavendishe, který přežil dětskou obrnu a svůj život zasvětil pomoci hendikepovaným lidem, je hřejivý i srdcervoucí zároveň. Zčásti milostný příběh, zčásti dobrodružství velkého útěku a především příběh o vítězství nad nepřízní osudu. I přes těžké a ponuré téma, je snímek plný smíchu, naděje a odvahy, je oslavou života, optimistickým dílem, které se nebojí usmívat, i když ví, že hrozí tragédie.

Osudu navzdory

Poprvé se s Robinem setkáváme na konci padesátých let ve víru kriketu a tenisu, čaje a cestování. Se svou novomanželkou Dianou odjíždí do Keni, kde mu ona šťastně oznamuje, že se stanou rodiči. Jejich život připomíná pohádku, dokud vše nezmění dětská obrna, Robin ve věku dvaceti osmi let ochrne od krku dolů a při životě ho udržuje dýchací přístroj. Zatímco Robin ji žádá, aby ho nechala zemřít, ona se místo toho rozhodne manžela navzdory pesimistickým předpovědím lékařů z nemocnice odvézt domů. Rodina a přátelé se rozhodnou páru pomoci, jak to jen jde, včetně excentrického profesora Teddyho Halla, který pro něj vynalezne zařízení kombinující invalidní vozík s dýchacím přístrojem. Společně s tím se v Robinovi pomalu probouzí i touha žít a svým přístupem pomáhat ostatním, podobně postiženým.

Velmi sofistikovaná kamera

Velmi působivý je i vizuální motiv snímku, například když při návštěvě německé nemocnice vidíme místnost plnou pacientů v úhledně poskládaných mechanických ventilátorech známých jako železné plíce, kteří čekají na smrt. Je to tento děsivý obraz, který Robina přiměje k otázce, proč vlastně držet postižené lidi ve vězení. Tento obraz těl uzavřených v kovových kontejnerech je jen jednou z variant komplexního vizuálního motivu, který se opakuje v celém filmu.

Na prvních záběrech Robina vidíme ve sportovním autě, dvouplošníku a džípu s otevřenou střechou, kamera se vznáší nad anglickými poli a africkými pláněmi a pronásleduje tyto magické stroje. Když je Robin připoután k ocelovým nosítkům a odvezen do nemocnice, záběr kameramana se uzavírá a evokuje klaustrofobii příběhu o vězních namačkaných v plechové chatrči. Když však Teddyho vynález dá Robinovi křídla, kamera opět vzlétne.

Zdroj: nytimes.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu