Na střeše: Natáčení snímku zkomplikovala tragická smrt hlavního hrdiny

Snímek Na střeše z roku 2019 režíroval oblíbený český herec Jiří Mádl. Scénář k filmu měl hotový již v roce 2011, přesto se film do kin dostal až v minulém roce.

Děj filmu se točí kolem starého a zatrpklého profesora, který na střeše svého domu najde opuštěného vietnamského chlapce. Ten potřebuje pomoc, a tak se rozbíhá řada komických i dramatických situací.

Tragická smrt oddálila začátek natáčení

Hlavní roli si ve filmu měl původně zahrát legendární český herec Jan Tříska. Ten ale v den natáčení nešťastnou náhodou spadl z Karlova mostu do Vltavy a na následky zranění zemřel. Natáčení se tak muselo posunout a hlavní role přeobsadit. Nevraživého profesora Rypara si tak nakonec zahrál Alois Švehlík.

Boj o Českého lva i Oscary

Sám režisér snímku Jiří Mádl uvedl, že to jeho film neměl od začátku vůbec jednoduché a stále se nedařilo přesvědčit lidi, aby se do natáčení s ním pustili. Nakonec se to ale povedlo a vznikl tak velmi zajímavý film, kterých u nás pravda moc není.

Pozorný divák si může všimnout podobnosti s americkým snímkem z roku 2008 Gran Torino, ve kterém si zahrál a film i režíroval Clint Eastwood. Oba filmy mají jeden společný silný prvek – jde v nich o sblížení staršího zatrpklého muže s asijským chlapcem a v obou filmech si tito dva k sobě najdou cestu a změní si životy.

Není se tak čemu divit, že byl film Na střeše u nás tak úspěšný, že mohl dokonce bojovat o sošku Oscara. Po hlasování akademiků České filmové a televizní akademie o tom, kdo pojede bojovat o nejprestižnější filmovou cenu, se snímek dostal mezi trojici nejlepších. Do přímého boje se ale nakonec nedostal, protože jej porazil film Nabarvené ptáče.

Učení přízvuku

V hlavní roli vietnamského chlapce se objevil herec Duy Anh Tran, ten umí výborně česky, ale do filmu se hodilo, aby měl cizí přízvuk. Ten se tak musel herec složitě učit, aby jeho čeština nebyla úplně čistá, a tím byl efekt ještě lepší.

Natáčení na střeše

Natáčení filmu se neobešlo ani bez kaskadérů. Nejtěžší scény se totiž natáčely na skutečné střeše – a pro herce Aloise Švehlíka tak byl připravený kaskadér – dvojník. Na okraji střechy pak měli herci samozřejmě i jištění.

Alois Švehlík se již po několikáté ve filmu potkal i se svým synem Davidem. I zde mu hraje syna.

Zdroj: CSFD, irozhlas, Falcon

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu