Na samotě u lesa: Víte, kolik bylo dědovi Komárkovi a které scény na několik let z filmu zmizely?

„Ale je tady krásně.“ „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.“ „On teda cihlu do ruky neveme, ale odborník je to na slovo vzatej.“ „Tak já vám předepíšu pudr a podepíšu se MUDr.“ „Jitko… krááávo…” a především legendární věta o dešti, to jsou jen některé známé hlášky, které se vám vybaví, když se řekne Na samotě u lesa.

Vlastní chalupa – fenomén sedmdesátých let

Legendární komedie Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, ve které se kromě nich objevila celá plejáda slavných českých herců, jako Josef Kemr, Daniel Kolářová či Jan Tříska. Díky nim a skvělému scénáři ani po letech film nestárne a diváci se na něj s oblibou podívají třeba podesáté. Děj filmu o manželích Lavičkových, kteří v touze po tom vlastnit chalupu, jsou ochotni koupit ji i s dědou Komárkem, je všeobecně známý. Pojďme si proto říci několik perliček a zajímavostí, které jsou s filmem a jeho natáčením spojené.

Problémy s obsazením některých rolí

Jedna z věcí, která mnohé dnešní diváky překvapí, je například skutečnost, že Josefu Kemrovi bylo v době natáčení pouhých padesát čtyři let, mnozí mu hádají o alespoň deset let více. Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak původně dokonce zamýšleli, že děda Komárek ve filmu zemře. Pak ale od této myšlenky upustili, aby film zůstal laskavým a veselým. Mimochodem komunistická strana nechtěla původně Josefa Kemra v hlavní roli schválit. Důvodem bylo to, že herec byl velmi silně nábožensky založený a KSČ se to nelíbilo. Dalším problémem bylo prosazení Jana Třísky v roli doktora Houdka. Když pak herec roku 1977 emigroval do Spojených států, jeho scény při opakování filmu v televizi vždy vystřihly.

Komu patřilo auto manželů Lavičkových?

Scény, ve kterých Ladislav Smoljak vypráví svou známou historku s vodníkem, se ve skutečnosti natáčely ve třech různých mlýnech. Z jednoho vidíme ve filmu pouze interiéry, z druhého exteriéry a ze třetího mlýnské kolo. Chalupa dědy Komárka se ve skutečnosti nacházela v obci Radešice na Příbramsku. Dům stojí dodnes, ale prošel velkou rekonstrukcí, takže už je jen těžko k poznání. Zajímavost se pojí také se škodovkou, kterou manželé Lavičkovi na chalupu jezdili. Jde totiž o soukromý vůz Zdeňka Svěráka.

Zdroj: fdb.cz, csfd.cz, ceskatelevize.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu