Na nože: Sofistikovaná detektivka s mnoha zajímavými narážkami a skvělými hereckými výkony

Snímek Na nože režiséra a scénáristy Riana Johnsona se točí kolem smrti úspěšného spisovatele detektivních románů Harlana Thrombeyho, jehož vraždu se snaží vyřešit detektiv Benoit Blanc. Ten se při vyšetřování zaměří především na spisovatelovu poněkud výstřední rodinu, ve které mu něco jaksi nehraje. Snímek se díky svému stylu, kterým odkazuje na klasické detektivky ve stylu Agathy Christie, i hvězdnému obsazení v čele s Danielem Craigem, stal jedním z nejúspěšnějších filmů roku 2019. Pokud jste ho ještě neviděli, rozhodně si ho na Netflixu nenechte ujít.

Harlanův dům se ve skutečnosti natáčel na třech různých místech

Jedním z nejdůležitějších míst filmu je dům spisovatele. Zatímco exteriér Harlanova domu byl gotický  zámeček nacházející se kousek od Bostonu, interiér se natáčel na panství Ames Mansion, které patřilo Blanche Ames Amesové, vynálezkyni, umělkyni a bojovnici za práva žen. Dům dodnes patří rodině Amesové, která byla během natáčení v domě rovněž neustále přítomná. Režisér v jednom rozhovoru uvedl, že během natáčení většinou všichni členové rodiny vysedávali v kuchyni s Jamie Lee Curtisovou a luštili křížovky. Třetí lokací byla kulisa ve filmovém studiu, která byla použita pro Harlanovu kancelář.

Harlanův portrét nebyl v době natáčení ještě hotový

Harlanův obraz, který visí nad krbem, nebyl v době zahájení natáčení filmu ještě hotový. Při natáčení tam místo něj visel obraz se zeleným plátnem. Později byl pomocí počítačových efektů nahrazen ve všech scénách fotografií skutečného obrazu.

Výraz na obraze se mění

Pokud budete film sledovat opravdu pozorně, můžete si všimnout i tohoto malého detailu. Na začátku filmu se Thrombey na portrétu tváří zpříma. Po vyřešení záhady se jeho výraz nenápadně změní a odhalí lehký úšklebek.

Všechny hodiny, které ve filmu vidíte, ukazovaly reálný čas

Rekvizitářský tým filmu se postaral o úpravu všech přístrojů a hodin tak, aby ukazovaly skutečný čas. Herci se tak podle režiséra nemohli vymlouvat, že nevěděli, kolik je hodin a kdy mají být na scéně.

Členové rodiny byli pojmenováni podle rockových hvězd

Aby měl při psaní scénáře co nejmenší práci s vymýšlením a následným pamatováním jmen postav, pojmenoval Johnson všechny členy spisovatelovy rodiny podle rockových hvězd sedmdesátých let. Richard a Linda, tak představují Richarda a Lindu Thompsonovi. Joni je odkazem na Joni Mitchell, její zesnulý manžel se jmenuje Neil, což má být Neil Young. Walt a Donna jsou pak Walter Becker a Donald Fagen ze Steely Dan. Samotné jméno Harlan je pak inspirováno románem „Kdo zabil Harlowa Thrombeyho?“, oblíbenou knihou Johnsona.

Speciální prvky, které zabraňovaly odleskům v brýlích postav

Mnoho postav nosí ve filmu brýle. Protože se při detailních záběrech často dívají do kamery, mohl se následně štáb ve sklech brýlí odrážet. Filmaři proto použili určitých speciálních triků a úprav, aby tomuto problému zabránili. V brýlích se tak ve filmu odrážejí pouze kulisy, které byste při sledování filmu očekávaly, že se ve sklech odrazí.

Zdroj: insider.com, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu