Na jeden nádech: Drama rodičů, kteří se v Paříži zaplavené smrtící mlhou snaží dostat ke své nemocné dceři

Film režiséra Daniela Robyho představuje jakousi apokalypsu, v níž současnou Paříž zaplavila tsunami jedovatého toxického plynu, který se valí ze země jako následek zemětřesení. Plyn za sebou zanechává spoustu mrtvých, ale stoupá jen do určité výšky.

Rodina v nesnázích

Mezi těmi, kteří přežili, jsou i manželé Mathieu a Anna, kterým se podařilo ukrýt v bytě v jednom z mrakodrapů. Problém ale spočívá v tom, že jejich dcera Sára je stále v bytě Anny, neboť kvůli poruše imunity je zde uzavřená ve speciální vzduchové komoře. Baterie v komoře se ale postupem času rychle vybíjejí. Zbytek filmu je tak jakousi záchrannou misí rodičů, kteří se snaží k dceři dostat dřív, než bude pozdě.

Film je v mnohém rozporuplný

Scénář, jehož autory jsou Jimmy Bemon, Mathieu Delozier a Guillaume Lemans, je vystavěn na dvou nápadech, které se ve filmech málokdy objevují společně – apokalyptická mlha a dívka v bublině. Není nemožné, aby fungovaly v jedné zápletce, ale film oba tyto prvky nedotáhl do konce, takže je o to zřejmější, že nemají jiný účel než vytvořit z masivní epidemie osobní konflikt. I když celkově snímek rozhodně nepatří k nejpovedenějším katastrofickým filmům, přesto obsahuje několik zajímavých vizí a ne zcela úplně předvídatelný zvrat v závěru filmu.

Skryté varování pro Paříž

Bohužel snímek postrádá přesvědčivé postavy a složité situace, učebnicový přístup k žánru rovněž působí spíše jako nenápaditá hollywoodská kopie než jako něco specificky francouzského. Nicméně film zajímavě využívá pařížské nízké topografie, což lze číst jako varovný signál před nebezpečím znečištění pro město, které v posledních letech zaznamenalo alarmující nárůst míry toxicity. Zároveň však tento jev ve filmu není nikdy vysvětlen v tomto smyslu, ale pouze jako bizarní událost způsobená zemětřesením, po kterém se do ulic uvolnil smrtící plyn z podzemí.

Zdroj: imdb.com, tldrmoviereviews.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu