Na filmu Let číslo 93 spolupracovali též pozůstalí po obětech teroristického útoku

Drama, které pojednává o jednom z nejhorších teroristických útoků na světě, je z velké části natočeno podle skutečnosti. Tvůrci měli k dispozici nahrávky telefonátů, kdy oběti útoku volali těsně před smrtí svým milovaným, a také s nimi na filmu spolupracovali pozůstalí. Na premiéru však nepustili jednoho z herců.

Režisér se snažil především o autentičnost

Jeden z nejhorších teroristických útoků v dějinách lidstva si můžete připomenout filmem Let číslo 93. Režisér Paul Greengrass se snažil co nejvíce zachovat autentičnost toho, co se dne 11. září 2001 skutečně odehrálo nejen na palubách letadel. Proto do svého filmu vybral neznámé tváře a hlavně oddělil herce, kteří hráli cestující, od těch, kteří měli být jejich únosci. Bydleli a jedli v oddělených hotelích, aby neměli možnost se poznat a navázat kamarádský vztah.

S filmem pomáhali pozůstalí po obětech

Film byl vytvořen s poměrně malým rozpočtem, který činil 15 milionů dolarů – a jeho konečné zisky přesáhly 31 milionů. Na konci titulků si lidé mohli všimnout sdělení, že film nebyl nijak sponzorován leteckou společností United Airlines, jehož letadla byla použita k teroristickým útokům. Přesto vznikl nádherný film.

Herec, jenž hrál vůdce únosců, se nesměl zúčastnit premiéry

Režisér do filmu obsadil skutečné piloty a letušky, a dokonce měl i odvahu k tomu, aby do role vůdce únosců obsadil Iránce. Herec Kewsi Alsamari je od devadesátých let v Anglickém azylu. Na premiéru filmu, která se konala v USA, ho však nepustili. Nedostal vízum. Přestože si zahrál jednu z hlavních rolí, v Americe ho vedou stále jako člena irácké armády. Nepomohl ani fakt, že z této armády dezertoval – a i nadále je považován za hrozbu.

Pro Olivii Thirlby, jež jste mohli vidět například ve snímku Bílá Orchidej, bylo natáčení velmi emotivní. Setkala se dokonce s rodiči dívky, kterou ve filmu ztvárnila.

Zdroj: rogerebert.com, CSFD | foto: Universal Pictures

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT