Mýtus a mogul: John DeLorean aneb životní příběh muže, který svými vizemi bořil konvence automobilového průmyslu své doby. Happyend ale nečekejte.

Mýtus a mogul: John DeLorean je třídílný dokumentární seriál, který divákům představuje neuvěřitelný životní příběh Johna DeLoreana. Od doby, kdy byl neznámým inženýrem u General Motors, až po jeho vlastní moderní sportovní vůz, kterým předběhl dobu. Nechyběla mu odvaha, talent ani schopnosti, přesto má příběh daleko k pohádce, kterou mohl být.

Budoucnost patří mládí a rychlosti

Seriál začíná krátkým pohledem na DeLoreanovu drsnou výchovu v Detroitu 20. a 30. let a na jeho působení jako uznávaného, ale neznámého inženýra v General Motors v 50. letech. V 60. letech se GM zaměřoval na automobily, které byly svou visáží i stylem určeny spíše pro střední a starší generaci. DeLorean ale správně vycítil, že je třeba oslovit mladou generaci, která je budoucností automobilismu. Chtěl proto usedlé pohodlné automobily nahradit rychlými sportovní vozy pro mladé. Výsledkem byl Pontiac Tempest LeMans GTO, který se stal v první polovině 60. let hitem.

Peníze mu začaly motat hlavu

Jeho hvězda začala stoupat. Brzy se stal nejmladším generálním manažerem GM a později i ředitelem osobních a nákladních vozů pro Severní Ameriku. Objevil v sobě totiž i velký talent manažerský. V té době se začal měnit i ve svém osobním životě, rozvedl se se svou první manželkou, začal se stylově oblékat a spoustu času trávit v Los Angeles ve společnosti hollywoodské smetánky. Užíval si život na vysoké noze.

Vůz, kterému obětoval vše

Roku 1973 od GM z důvodu mnoha problémů odešel a o dva roky později založil DeLorean Motor Company. Trvalo několik let, než navrhl slavný vůz, který nesl jeho jméno, celý tento proces je ukázán i v seriálu. Výsledkem byl vůz DeLorean DMC-12, ikonický ocelově šedý vůz z nerezu, jehož dveře se vyklápěly směrem nahoru. Jde o vůz, který známe z filmové trilogie Návrat do budoucnosti, kde umožňoval hlavním protagonistům cestovat v čase. Jenže prodej automobilu nešel tak, jak si DeLorean představoval, a jeho automobilka se dostávala do stále větších problémů. Aby zabránil jejímu pádu, byl DeLorean ochoten udělat téměř cokoli, i se zaplést do obchodu s drogami…

Unikátní a dosud neviděné záběry

Seriál obsahuje řadu unikátních záběrů DeLoreana, které nikdy nebyly veřejností spatřeny. Jde o materiál z  konce 70. a začátku 80. let, který natočil D. A. Pennebaker a jeho budoucí manželka Chris Hegedusová pro svůj dokumentární film s názvem DeLorean. Nyní se Hegedusová, která je i jednou z osob, se kterou jsou v seriálu vedeny rozhovory, a také Pennebakerův syn Frazer stali producenty seriálu. V rozhovorech vystupuje také DeLoreanova třetí manželka Cristina Ferrareová, která byla za DeLoreana provdána v době jeho vzestupu a pádu na počátku 80. let, novinářka Gail Sheehyová či lidé, kteří pracovali ve společnosti DeLorean Motor Company během devíti let její existence.

Zdroj: netflix.com, decider.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu