Mysteriózní drama Život po životě nabízí spoustu vizuálních efektů. Proč bylo natáčení přerušeno?

Fantasy drama s Mattem Damonem nabízí tři lidské příběhy, které se zamýšlejí nad tím, co se vlastně děje po smrti. Jedná se o výborný režijní počin Clinta Eastwooda, ve kterém se hlavní hrdinové snaží s existencí smrti vyrovnat.

Do života hlavních hrdinů zasáhla smrt. Co bude dál?

Snímek režírovaný Clintem Eastwoodem vypráví příběh tří hlavních postav, do jejichž života zasáhla smrt. Ve Francii se dozvídáme o novinářce Marii, která se ocitne v blízkosti smrti. To naprosto změní její vnímání světa. Americký dělník George má zase zvláštní napojení na posmrtný život.

A malý Marcus prožije ztrátu nejbližšího člověka – a nedostává se mu odpovědí na otázky, které ho po odchodu milované osoby tíží. Každý z nich tak hledá odpovědi sám, než se jejich osudy protnou.

Clint Eastwood v roli režiséra i skladatele

Mnohým fanouškům Clinta Eastwooda tento film nezapadá do jeho klasické filmové tvorby. Proto je potřeba, pokud patříte mezi jeho fanoušky, se na film nesnažit dívat s očekáváním klasického bijáku. O tom tento film rozhodně není.

Na druhou stranu se nemusíte obávat jakýchkoliv scén z filmu – rozhodně se nebudete nudit! Film vás dokonale vtáhne do děje a v případě příběhu o dvojčatech se připravte na to, že budete potřebovat kapesníček. Nejedná se o žádné hloubavé dílo, ale jen a pouze vyprávění třech příběhů, které mají společné téma. Výborně režisérsky zvládnuté.

Nadchne vás i herecké obsazení – v čele s Mattem Damonem, přes Cécile De France, ale působivě a přesvědčivě svou roli podává i mladičký herec George McLaren. Režisér si Damona vybral kvůli předešlé skvělé spolupráci na snímku Invictus. Dobrá volba!

Pokud vás zaujme filmová hudba, která snímek po celou dobu provází, možná vás překvapí její autor. Ano, je jím sám pan režisér. Ten je totiž nejen přední americký herec a režisér, ale také skladatel.

Natáčení bylo zastaveno

Natáčení tohoto mysteriózního fantasy dramatu bylo na konci roku 2009 na celý měsíc pozastaveno, protože Matt Damon přislíbil svou účast na natáčení filmu Správci osudu režiséra George Nolfiho. I tento snímek je k zamyšlení – nabízí totiž otázky ohledně role osudu v našich životech. Je náš svět řízen pouhou náhodou, nebo se jedná o předem promyšlený plán, do kterého nemáme právo zasahovat?

Film byl kvůli okolnostem stažen z promítání v Japonsku

Film zaznamenal celosvětový úspěch, ale poté, co Japonsko postihlo v roce 2011 zemětřesení a následná ničivá vlna tsunami, bylo promítání zastaveno. Distributoři pak snímek z japonských kin stáhli úplně. Nepřišlo jim etické v tak těžké době nasazovat snímek s tak těžkou tématikou.

Divácké reakce

Fanoušci se shodují, že se jedná o jeden z nejsilnějších snímků Clinta Eastwooda vůbec. Jedná se o obrovský filmový zážitek a notnou dávku emocí, kterým se neubráníte. Lidé, kteří se ve svém životě dostali na pokraj smrti například při pobytu v kómatu, dokonce tvrdí, že to, co je ve filmu zobrazeno, je pravda. Říkají, že dosavadní život vám proběhne před očima.

A lidé, kteří na posmrtný život nevěří, se po zhlédnutí tohoto snímku vyjadřují v tom duchu, že i když v tento koncept nevěří, jedná se o dobré východisko, jak se se smrtí někoho blízkého lépe smířit. Film totiž nabízí tři plynoucí příběhy bez jakýchkoliv vyumělkovaných dramatických kotrmelců, ve kterých je tento fenomén prostě a jen nabídnut, nikoliv někomu podsouván.

Nepřehlédněte: Jaký slavný zpěvák si zahrál menší roli v pokračování Dítě Bridget Jonesové a jaké podmínky si kladla Renée Zellweger?

Režisérský počin Clinta Eastwooda, který je tématikou velmi vzdálen jeho předchozímu snímku Invictus, si můžete vychutnat již dnes večer, a to od 20:00 na stanici Nova Cinema.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu