Muzikál se vrací na výsluní. Připomeňme si ty, které se zapsaly do historie

Muzikál je specifický žánr. Jedni ho milují a druzí zatím nechápou, proč se tam pořád zpívá a co se tam vlastně děje. V poslední době se opět vrací na filmová plátna. La La Land, Bídníci nebo i hitový trhák Bohemian Rhapsody. Která muzikálová díla ale stála za proslavením tohoto žánru?

Spojte dobrý děj s dobrou hudbou

V tomto žánru jde především o umělecký dojem, takže věrné vyobrazení reality musí jít nejednou stranou. Většina muzikálů se snaží šířit radost, navozovat pocit dobré nálady a uvolnění. Ale i tady se najdou samozřejmě výjimky.

Každopádně to muzikáloví herci nemají vůbec jednoduché – nejen, že musí umět výborně zpívat, ale zároveň musí být výbornými herci a tanečníky.

Připomeňte si s námi snímky, které tento žánr proslavily především.

Kultovní pomáda

Tento filmový muzikál z prostředí americké střední školy se stal naprostým hitem. Možná nevíte, že vznikl podle jevištní předlohy Jima Jacobse a Warrena Caseyho. V hlavní roli se objevil oblíbený John Travolta. Ten hrál mimo jiné i v Horečce sobotní noci a o šestnáct let později v neméně kultovních Pulp Fiction. Děj se samozřejmě točí kolem středoškolské lásky. Mezi nejznámější písničky patří:

  • Summer Nights
  • You’re The One That I Want
  • We go together
  • Hopelessly Devoted to You

V roli něžné Sandy, který se na konci změní na pořádnou dračici, se představila Olivia Newton-John.

Drsné ženy Chicagské

Chicago je jedním z nejdiskutovanějších filmů. Získal celých šest Oscarů – a to včetně nejžádanějšího Oscara za nejlepší film. Na dalších sedm oscarových cen byl nominován. Zároveň byl ale označen za jeden z nejpřeceňovanějších filmů všech dob.

Děj filmu se odehrává ve vězení, do kterého se dostane muzikálová zpěvačka za vraždu svého milence. Je zde ale právník, kterého by na své straně chtěly všechny vězeňkyně. Spor o to, koho bude zastupovat a jakému případu věnuje více svého drahého času, začíná. V hlavních rolích vystupuje Renée Zellweger, Catherine Zeta-Jones a Richard Gere.

Něžná Audrey jako rázná Líza

Dalším muzikálem, který si odnesl Oscary je My Fair Lady. Ten byl oceněn osmy Oscary, včetně ceny za nejlepší film a ceny za nejlepší režii. Tím se stává, co se cen týče, ještě úspěšnější než výše zmiňované Chicago.  Děj je inspirovaný dramatickou předlohou Pygmalion od irského autora G. B. Shawa.

V ději jde vlastně o sázku mezi profesorem lingvistiky Higginsem s plukovníkem Pickeringem. Tito dva pánové se vsadí, zda dokáže profesor Higgins naučit Lízu Doolittleovou, dívku z chudé rodiny, mluvit jako urozenou dámu. Výsledek sázky má za půl roku rozhodnout její účast na velvyslaneckém plese – pokud nikdo nepojde podezření, že Líza není tím, za koho ji pánové vydávají, Higgins sázku vyhraje.

V roli Lízy Doolittleové se Audery Hepburnové náramně dařilo a není pochyb, že i díky jejímu výkonu sklízel film nadšené ohlasy.

Co vy a muzikály? Vyhledáváte je, nebo se jim raději obloukem vyhnete? Jaký je ten váš oblíbený?

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu