Můj strýček Archimedes: postava komunisty Bureše někoho (ne)nápadně připomíná. Víte koho?

Komedie Můj strýček Archimedes je snímek, který pojednává o setkání Řeka a Čecha v bývalém Československu. Největší rozdíl v nich je, že jeden naprosto věří komunistům, ten druhý je zase bytostně nesnáší. V hlavních rolích se představili naši dva přední herci – Ondřej Vetchý a Miroslav Donutil. Už jen tato dvě jména značí, že se bude jednat opravdu o kvalitní komedii, jelikož oba herci jsou zárukou kvalitní zábavy.

Nadšení Miroslava Donutila

Miroslav Donutil přiznal, že od začátku věděl, do čeho jde, a že se na natáčení moc těšil. Dovedl si totiž představit, jak moc vtipné budou situace, kdy se tito dva naprosto odlišně smýšlející lidé skamarádí. Nicméně ani o dramatické situace zde nebude nouze. A právě tato vize ho naprosto nadchla a ani chvíli neváhal. Také zčásti i proto, že miluje všechno řecké, hlavně kuchyni.

Skryté narážky na současnou politickou situaci

Pokud jste snímek viděli, jistě jste si nemohli nevšimnout určitých podobností s aktuální politickou scénou. Herec Oldřich Navrátil zde představuje komunistu tělem i duší. To by ještě nebylo nic tak zajímavého, kdyby se právě tento zapřisáhlý komunista nejmenoval Bureš. Nicméně i další repliky nenápadně odkazují na současného předsedu vlády Andreje Babiše.

Složitá řečtina

Jak už bylo zmíněno, ve filmu se objevuje Řek v podání Ondřeje Vetchého, ale také Řekyně Dana Černá. Oba se tak museli naučit řecky, což není vůbec jednoduchý jazyk. Za to si oba zaslouží obrovský obdiv. V souvislosti s tím, jak složité bylo téma celého snímku a jeho podání, je opravdu úctyhodné, že se, alespoň v rámci možností, tento jazyk naučili. Určitě jim s tímto pomáhal i režisér snímku – Georgis Agathonikiadis, který je původem právě Řek, jak již napovídá jeho příjmení. Ten film natočil jako autobiografickou vzpomínku, kdy jako malý se svými rodiči emigroval do Československa.

Kde se natáčelo?

Filmaři tohoto snímku si k natáčení vybrali oblasti Jižní Moravy. Natáčelo se na Zámku Hoštice, dále v Lednici a na mnohých částech Brna, jako například v Denisových sadech, v Husovicích, na Petrově, v Divadelní fakultě JAMU či v Lesním lomu v Brně-Líšni.

Tento snímek plný humorných situací a skvělých výkonů našich předních herců si nesmíte nechat ujít.

Zdroje: csfd.cz, filmserver.cz, radiozurnal.rozhlas.cz

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu