Mrazík: Legendární pohádka je ve světě slavnější než v Rusku, kde vznikla

Kdo by neznal legendární ruskou pohádku o zlé maceše, rozmazlené Marfuši, krásné a hodné Nastěnce a samolibém Ivánkovi. Dnes patří Mrazík mezi klasické pohádkami, co se u nás těší velké oblibě. Chvíli ale trvalo, než si pohádka našla cestu do srdcí diváků po celém světě.

Z obyčejné pohádky klasikou

Pohádka vznikla v roce 1964 v tehdejším Sovětském svazu. Nejprve byla ale přijata velmi vlažně, lidem se tolik nelíbila – a málem upadla do zapomnění. Trvalo dlouho, než se z pohádky stala absolutní klasika. A dodnes je Mrazík oblíbený v hodně zemích světa, a to dokonce více, než ve své domovině.

Místo mléka voda a zákaz pití alkoholu

Během natáčení se muselo šetřit, a proto pohádková Marfuša ve skutečnosti nepila mléko z láhve, ale pouze obarvenou vodu.

Ikonickou roli baby Jagy si zahrál herec Georgij Milljara, který byl známý tím, že se rád napije. Proto režisér dal rozkaz, aby se hlídalo, zda někdo tajně neprodává herci alkohol.

Baba Jaga zachránila pohádku

I když se Georgij Milljara rád napil, byl na něj spoleh. Například celý kostým a podobu baby Jagy si sám navrhnul. Dokonce se mu podařilo celou pohádku zachránit, když prasklo potrubí ve sklepě, kde filmaři skladovali svůj natočený materiál.

Všichni se obávali, že bude veškerý materiál poničený. Pak by ani pohádka nikdy nevznikla. Když přiběhli k domu, uviděli jen zimou se třesoucího Milljara, který sám a naboso vytáhnul všechny kotouče s materiálem ven.

V reálu si sestry k sobě cestu našly

Představitelka Marfuši Inna Čurikova byla v té době zkušenější herečkou než představitelka její nevlastní sestry Nastěnky Natalja Sedych. Ta byla baletkou, byla tichá, nevýrazná a křehká. Dokonce jí rodiče zakázali v pohádce hrát a přesvědčil je až slíbený honorář, který jejich dcera dostala.

Během natáčení se herečky spřátelily a scházely se i po natáčení, až po letech jejich vztah ochabl. Inna Čurikova pak přiznala, že už během natáčení si svou pohádkovou sestru oblíbila a snažila se jí pomoci, aby mluvila trošku více nahlas a chtěla ji něco nového naučit. Trápila ji řečnickými cvičeními, ovšem marně. Natalja v sobě křehounkou baletku nezapřela.

Když kouzelný dědeček Mrazík zpívá písničku „Vyrostla štíhlá jedlička“, je možné všimnout si, že v záběru jsou borovice. V originále pak zpívá o smrčku.

Zdroje: TV Nova, IMDb, CSFD

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu