Modli se, poslouchej, zabíjej: Kdo ve skutečnosti vraždil v podivné náboženské komunitě ve Švédsku?

V lednu roku 2004 světem otřásla zpráva o tom, že v jedné uzavřené náboženské komunitě žijící na jihu Švédska, došlo k brutální vraždě. Ve vesnici jménem Knutby byla zavražděna mladá žena a její soused utrpěl mnohačetná střelná zranění. Právě tato událost se stala inspirací pro dokumentární krimiseriál, který je nově k vidění na HBO GO. Skupina uznávaných novinářů se tento případ snaží po letech pravdivě ukázat veřejnosti.

Vraždil pastor, nebo ne?

Pomocí nových důkazů a rozhovorů s lidmi, kteří po mnoha letech konečně dostali odvahu promluvit, novináři Martin Johnson a Anton Berg ukazují nové skutečnosti, které do jisté míry otřásají dosud známou verzí případu. Za vraždu manželky a pokus o vraždu souseda byl odsouzen tamější pastor Helge Fossmo. I když u soudu dostal trest odnětí svobody na sedmnáct ket, paradoxně to prý nebyl on, kdo ve skutečnosti střílel. Vražedkyní údajně byla Sara Svenssonová, která ale byla shledána psychicky nemocnou a skončila v psychiatrické péči. Přiznala se ale velmi zvláštním způsobem, pomocí SMS zpráv.

Zlo a manipulace ve jménu vyššího smyslu

A právě to je jednou z věcí, kterou se novináři v dokumentu pokoušejí odkrýt. Psala tyto zprávy skutečně ona? Navíc v průběhu vyšetřování tohoto případu by znovu otevřen i jiný případ, který osobně souvisel s pastorem Helgem. Podivné úmrtí jeho první manželky v roce 1999 bylo totiž rovněž překlasifikováno na vraždu. Pastor ale zdaleka není jedinou zvláštní postavou této náboženské sekty. Před několika málo lety se totiž hned několik jejích členů včetně její vedoucí Åsy Waldauové dostalo před soud kvůli obvinění z napadení, sexuální zneužívání a manipulaci. Sekta a její podivné praktiky zásadním způsobem ovlivňovaly životy obyvatel vesnice po mnoho let.

Když schází svoboda a samostatné myšlení

Dokumentární seriál působí svěžím dojmem, velký podíl na tom má režisér Henrik Georgsson, který velmi sofistikovaně propojuje skutečné archivní televizní záběry, policejní rekonstrukce událostí, rozhovory novinářů a hrané scény. Dokument zcela jistě upozorňuje na řadu mezer, ke kterým v policejním vyšetřování došlo, ale odpovědi na řadu položených otázek nenabízí. Přesto se dokumentu nedá upřít snaha a především skvělá ukázka toho, jak nebezpečná může být manipulace, a to nejen ze strany náboženských sekt.

Zdroj: esquire.com, world-today-news.com, hbogo.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu