Mlčenlivý: Špionážní thriller, v němž je jeden lidský život v kleštích hned několika tajných služeb

Anton Haliakov je sovětský vědec unesený skupinou MI5 v Londýně. Před šestnácti lety měl ale jiné jméno i jinou národnost. Co ho vedlo k tomu, že změnil identitu? A proč se o něj zajímají britské tajné služby?

Fenomenální psychologická drobnokresba osamělého hrdiny, který toho věděl příliš mnoho

Tento stylový a napínavý thriller z roku 1973 byl prvním filmem režiséra Clauda Pinoteaua, který se stal známý především snímkem Večírek. Film se odehrává v době studené války a částečně připomíná román Grahama Greena.

Výstižný název snímku skvěle vystihuje hlavní postavu, kterou mistrovsky ztvárnil Lino Ventura. Ano, je pravda, že toho příliš nenamluví, ale vlastně to ani není třeba. Každý jeho pohled či výraz ve tváři prozradí víc než tisíc slov.

Téměř zapomenutý klenot francouzské kinematografie

Skupina sovětských jaderných vědců je na návštěvě Londýna, když se jeden z nich, vynikající fyzik Anton Haliakov, stane účastníkem dopravní nehody. Krátce poté, co je odvezen sanitkou, je prohlášen za mrtvého a jeho ostatky jsou záhy zlikvidovány.

Nic z toho ale není pravda, jde jen o lest, neboť Haliakov je nyní v rukou britských bezpečnostních služeb. Ukáže se totiž, že Haliakov je ve skutečnosti Clément Tibère, významný francouzský vědec, který byl donucen pracovat pro KGB.

MI5 souhlasí s jeho propuštěním pod podmínkou, že jim prozradí totožnost dvou ruských špionů. Vyhlídka na nový život je příliš silná na to, aby jí Tibère odolal, a tak udělá, co se po něm žádá, i když ví, že provalí-li se, že je stále naživu, stane se příští obětí KGB.

Pod novou identitou se vydává zpět do Francie za svou bývalou přítelkyní Jeanne. Tibèrovy obavy o jeho budoucí bezpečnost se potvrdí, když je při přepadení zabit francouzský agent, který ho má chránit. Na útěku do Ženevy se navíc vědec pustí do odhalování dalšího sovětského agenta – slavného dirigenta Borise Korodina.

Zdroj: imdb.com, allocine.fr

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu