Mlčení aneb Když „mírumilovní“ buddhisté mučí křesťany

Velikonoce jsou vždy obdobím určité sebereflexe a i lidé, kterým jinak náboženství příliš neříká, jsou více přístupní tomu zhlédnout zajímavý film s náboženským podtextem či tématikou. Jedním z nepříliš známých je snímek s názvem Mlčení, který zachycuje nelehký osud křesťanů v Japonsku. Právě tam se vydávají dva portugalští misionáři, aby našli svého učitele, který se údajně pod vlivem vnějších okolností své víry zřekl.

Buddhismus versus křesťanství

Příběh se odehrává v 17. století, tedy v době, kdy je křesťanství v Japonsku tak zvaně mimo zákon a jeho stoupenci se musejí skrývat. Mnoho z nich se navíc pod vlivem krutých restrikcí, pronásledování a mučení nakonec své víry zřekne. Do této nebezpečné situace přicházejí dva portugalští jezuité otec Rodrigues a otec Garupe. Jejich cílem je najít v Japonsku svého mentora otce Ferreiru, o kterém v Evropě kolují zvěsti, že je jedním z těch, který se křesťanské víry zřekl a přešel ke státem propagovanému buddhismu.

Krutá realita i zkouška charakteru

Film je natočen velmi působivě a především nejrůznější scény, které zachycují mučení křesťanů, se divákům zcela jistě vryjí do paměti. Přesto se ale nejedná o prvoplánově krvavé obrazy, které známe z mnoha jiných současných filmů. Tyto scény jsou spíše jen smutným a autentickým důkazem toho, jak těžký byl osud křesťanského obyvatelstva v tehdejším Japonsku. I oba misionáři během filmu procházejí mnoha zkouškami, které testují jejich víru, odhodlání a rovněž odhalují jejich skutečný charakter. Zároveň ukazují, že často nejdůležitější a nejtěžší je smířit se sám se sebou, nikoli s Bohem. Zajímavou součástí filmu je i hlas vypravěče, který komentuje určité scény a objasňuje, co postavám právě běží hlavou.

Film zdaleka není jen o náboženství

I když na první pohled je hlavním tématem filmu víra, ve skutečnosti je jím spíše osobní konflikt člověka, pochybnosti a hledání odpovědí na otázky, které se dotýkají lidské existence obecně. Je dobře, že i v dnešní moderní technické době vznikají filmy, které nás navrací k sobě samým. Mlčením uznávaný režisér a scénárista Martin Scorsese podle svých slov zároveň zakončil svou „trilogii“ o víře, kterou kromě Mlčení tvoří ještě snímky Poslední pokušení Krista a Kundun. Za zmínku stojí i to, že celosvětová premiéra tohoto filmu proběhla v listopadu 2016 ve Vatikánu.

Zdroj: nytimes.com, theatlantic.com, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu