Miminka: Fascinující série nejen o tom, proč by měl váš potomek vyrůstat se zvířecím mazlíčkem

Nastávajícím i novopečeným rodičům se obvykle honí hlavou mnoho nejrůznějších otázek. Většina z nás totiž chce být hned od začátku svým potomkům co nejlepším rodičem. Toužíme po tom své malé ratolesti pochopit, porozumět jim a zároveň jim co nejvíce usnadnit jejich první týdny a měsíce na tomto světě. Na mnohé z těchto otázek vám odpoví výjimečný dokumentární seriál s příznačným názvem Miminka.

Lepší porozumění díky nejmodernějším vědeckým poznatkům

Dvoudílná série unikátním způsobem zachycuje první měsíce života patnácti miminek a jejich rodičů. Dvanáct epizod sleduje tyto děti od narození až po věk batolete, soustředí se především na první rok jejich života. Dokument pomocí nejmodernějších vědeckých metod a poznatků přibližuje dospělým to, jak malé děti vnímají, komunikují a učí se novým věcem. První série je trochu více zaměřena na rodiče, zabývá se témat, jako je chůze, jídlo či první slova jejich potomka. Druhá série se více soustředí na malého jedince jako takového, především na to, jak vlastně dítě dává světu kolem smysl. Co vše vám seriál prozradí?

Narození dítěte navždy změní mozek své matky

Všichni víme, že když miminko v noci pláče, je to obvykle matka, kdo k němu vstává, nebo kdo dítě slyší jako první. Vědečtí odborníci zjistili, že svou roli v této ostražitosti má biologie. Hormon oxytocin totiž po porodu způsobí malou změnu v mozku žen. Změna se konkrétně týká části mozku zvané amygdala, která je spojena s našimi emočními prožitky. U otců k žádné změně v mozku nedochází.

Mateřské mléko se liší v závislosti na tom, zda má žena dceru či syna

O důležitosti kojení v dnešní době již nikdo nepochybuje. Vědci ale v dokumentu přišli se zajímavým zjištěním ohledně složení mateřského mléka. Liší se totiž v závislosti na pohlaví miminka. Mateřské mléko žen, které porodily syna, obsahuje vyšší množství bílkovin i tuků.

Domácí mazlíčci posilují imunitu dětí

Mnoho rodičů trápí otázka, zda přítomnost domácího mazlíčka nemůže jejich novorozeného potomka nějakým způsobem ohrozit. Není třeba se obávat, vědecké výzkumy totiž ukázaly pravý opak. Větší množství bakterií, se kterými se miminko od narození díky přítomnosti domácích zvířat setkává, posiluje jeho obranyschopnost. Bylo tak například prokázáno, že děti, které žijí v domácnosti společně se psy či kočkami, jsou méně náchylné ke vzniku astmatu.

Děti se rodí se schopností mluvit jakýmkoli jazykem

Obecně se ví, že malé děti, pokud jsou vystaveny působení více jazyků, například když každý z rodičů mluví jinou řečí, naučí se přirozeně oba tyto jazyky. Tato skutečnost souvisí s tím, že se rodíme bez predispozice k určitému jazyku. Můžeme se tak naučit jakýkoli jazyk na světě. Má to ale jeden háček. Tomuto jazyku musíme být vystaveni během prvního roku života. Později totiž dochází k odstranění nepoužívaných nervových drah v mozku a ten následně začne správně identifikovat pouze zvuky rodného jazyka.

Zdroj: goodtoknow.com, honeykidsasia.com, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu