Miloš Forman – český režisér světového formátu

Není moc Čechů, co by se ve filmovém světě zapsali nějak zvlášť výrazně. Jednomu se to přece jen povedlo. Miloš Forman, narozený jako Jan Tomáš Forman 18. února 1932 v Čáslavi to dokázal. Uznávaný a oceňovaný režisér zemřel 13. dubna 2018 ve věku 86 let a zanechal toho po sobě hodně – skvělou tvorbu, kterou budeme milovat ještě dlouho.

Skvělá, osudem zkoušená osobnost

Za druhé světové války přišel o oba rodiče, kteří zahynuli v koncentračním táboře – bylo mu deset let. Vyrůstal tak u příbuzných a v internátní škole Středočeská kolej krále Jiřího, kde se seznámil se svým spolužákem Václavem Havlem. Vystudoval scenáristiku na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění a už během studií působil jako pomocný režisér a asistent Alfréda Radoka.

V tehdejším Československu natočil společně s Miroslavem Ondříčkem do roku 1968 několik úspěšných snímků – Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má panenko, což byl jeho poslední film natočený u nás před jeho emigrací do Spojených států.

Kariéra v USA

Po sovětské invazi v srpnu 1968 emigroval Miloš Forman do Ameriky, kde žil ve známém newyorském hotelu Chelsea. Do USA odešel legálně, aby mohl pokračovat ve své filmové tvorbě. Mohl tedy spolupracovat s českými filmaři a dále natáčet s kameramanem Miroslavem Ondříčkem. Svůj slavný film Amadeus dokonce vznikal na zámku v Kroměříži. Svou první cenu získal na festivalu v Cannes za film Taking Off, který ovšem komerčně moc neuspěl. Významného úspěchu u diváků se ale dočkal brzy – a to ve velkém stylu.

Oceňovaný a významný režisér

V roce 1974 přišel s adaptací románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem a sklidil obrovský úspěch. Film byl oceněn pěti Oscary a to včetně ceny za nejlepší režii a nejlepší film. Za film si odnesl i Zlatý glóbus a cenu BAFTA. A to byl jen začátek. Další a ještě větší úspěch přinesl film Amadeus – životopisné drama o životě Wolfganga Amadea Mozarta. Film získal v roce 1984 osm Oscarů a to opět včetně obou hlavních kategorií – celkem byl film nominován na krásných třináct Oscarů a získal také čtyři Zlaté glóby.

Divácky úspěšným snímkem se stal také historický film Valmont z roku 1989 a životopisný film Lid versus Larry Flynt z roku 1996, za který si odnesl další Zlatý glóbus. Svou velmi úspěšnou kariéru ukončil filmem Goyovy přízraky v roce 2006.

Miloš Forman je považován za to, co dokázal za jednoho z nejvýznamnějších českých režisérů. Ve světě je stejně uznávaný jako významný americký a světový filmový režisér. Milovali ho zkrátka jak diváci po celém světě tak i uznávaní filmoví kritici.

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT