Matrix Reloaded: enormní zájem o plakáty, biblické odkazy a další zajímavosti ze světa jedniček a nul

Druhý ze tří filmů s tématikou Matrixu se odehrává v temném světě budoucnosti, kdy všechno ovládají stroje. Lidé jsou pouze otroci virtuální reality, a čekají, až je osvobodí Vyvolený. Znovu se setkáte s Morphem, Trinity i Neem.

Svět budoucnosti

Co by se stalo, kdyby místo lidí převzali moc nad zeměkoulí stroje a virtuální realita? Oči lidí by se obracely k tomu, že je zachrání Vyvolený. I ve druhém pokračování trilogie o Matrixu se objeví Neo, Trinity a Morph. Trinity svede boj s armádou strojů a bude se potýkat s jejich nelidskými schopnostmi i dokonalými zbraněmi. Čeká nás boj na život a na smrt, ve kterém je v rukou celá budoucnost lidstva.

Podaří se jim proniknout do Matrixu?

Podaří se hlavním hrdinům proniknout do Matrixu, objevit a zneškodnit centrum Zion i s jeho pomocnými jednotkami? Dokáže Neo přemoci své noční můry, ve kterých se mu zobrazuje, že osudem Trinity je jistá smrt? Podaří se jim svou mocí zastavit útoky mocných strojů?

Filmové kulisy putovaly na dobrou věc

Natáčení probíhalo v americké Kalifornii a také částečně v Austrálii. Během prací na snímku bylo potřeba několik tun dřeva pro vytvoření filmových kulis. Toto množství bylo pak téměř všechno použito pro to, aby z něj byly v Mexiku postaveny domovy pro chudé. Natáčelo se především v Kalifornii, odkud je to do Mexika jen kousek.

Enormní zájem o plakáty

Po uvedení snímku do kin byl zaznamenán tak obrovský zájem o filmové plakáty, že bylo nutné vymyslet fungující systém jejich distribuce. Aby totiž nebyly po cestě do obchodů rozkradeny, byly prodejcům zasílány pod jinými názvy. Objevily se tak například nápisy „Caddyshack 2“ nebo „The Replacements“. Ty dokonale odradily zloděje, a plakáty se tak bezpečně dostaly do prodejen.

Biblické odkazy

Ve filmu Matrix Reloaded se objevuje hned několik odkazů na texty v Bibli. Prvním z nich je SPZ stříbrného Cadillacu CTS, který řídí v honičce na dálnici Trinity. Poznávací značka je DA 203. Je to odkaz na pasáž z Bible: Daniel 2:03: „Řekl jim: Zdál se mi sen, který mě rozrušil. Musím se dozvědět, co znamená.“

Další je pak situace, kdy klíčník promlouvá k Neovi a říká mu, že bude potřeba vyhodit 27 bloků elektřiny. Následně bude mít k dispozici pouze 314 vteřin, než se napájení znovu obnoví. Jedná se o odkaz na Nový zákon, kdy se v 27. knize, v části 3:14, píše o svědectví zázraku stvoření. To v Matrixu představuje Architekt, se kterým si Neo přeje uskutečnit setkání.

Zmiňme ještě jeden odkaz, a tím je situace, kdy na začátku filmu přijíždí agent Smith v autě s poznávací značkou IS 5416. Je to odkaz na biblickou pasáž. Izajáš 54:16: „Hle, to já jsem stvořil kováře, jenž dmýchá uhlí ve výhni a vyrábí zbraně k jejich účelu; tentýž já jsem stvořil také zhoubce, aby působil záhubu.“

Reálný hackerský útok

Ve filmu je zcela dobře a přesně zobrazen podrobný postup hackerského útoku. A to konkrétně ve scéně, kdy se Trinity snaží hacknout bezpečnostní systém elektrárny. Přitom použije v té době existující linuxový bezpečnostní scanner Nmap a k průniku použije tehdejší aktuální díru v Secure Shell. V ostatních filmech své doby se rozhodně nezobrazoval reálný postup.

Produkce vybudovala novou dálnici

Aby mohly být natočeny všechny scény na dálnici bezpečně, rozhodli se filmaři, že postaví k účelu natáčení svou vlastní. A to konkrétně 2,25 kilometrů dlouhý úsek v Alameda Point Navy Base. Po dokončení natáčení se úsek dálnice srovnal se zemí.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu