Matrix Reloaded: Co znamenají ikonické zelené znaky a z čeho bylo vyrobeno kultovní oblečení?

Když se v roce 1999 objevil v kinech snímek Matrix, stal se naprostým fenoménem. Od té doby se slovo matrix stalo i určitým synonymem pro život ve virtuální realitě. Vzhledem k úspěchu filmu se za několik málo let Keanu Reeves jako Neo vrátil v pokračování Matrix Reloaded a Matrix Revolutions.

Tajemství kódu matrixu

Zelené znaky, které se objeví na obrazovce v úvodní sekvenci filmu, mají vypadat jako počítačový kód, ale ve skutečnosti tomu tak vůbec není. Simon Whiteley, vedoucí vizuálních efektů filmu, prozradil, že tajemný kód je ve skutečnosti kombinací obrácených znaků a čísel, které naskenoval z japonských kuchařek své ženy.

Na oblečení se šetřilo, na brýlích nikoli

Kym Barrettová, kostýmní výtvarnice, která se zasloužila o vytvoření ikonického oblečení ve filmu, uvedla, že i když oblečení vypadá draze, bylo vyrobeno s velmi omezeným rozpočtem. Nejedná se totiž o kůži, ale o  levného syntetické materiály. Například overal, který má na sobě Trinity, byl vyroben z elastického vinylu. Oproti tomu známé sluneční brýle byly vytvořeny speciálně pro tento sci-fi film a navrhl je Richard Walker z Blind Design Project. Brýle byly vyrobeny na zakázku pro každou postavu.

Will Smith roli Nea odmítl

Dnes už si jen velmi těžko dokážeme představit, že by roli Nea hrál někdo jiný než Keanu Reeves. První volbou producentů byl ale Will Smith. Ten však roli odmítl, neboť v té době natáčel snímek Wild, wild, wild. Sestry Wachowské chtěly do hlavní role pro změnu Johnnyho Deppa.

Film získal několik Oscarů

Matrix se těšil oblibě nejen u diváků, ale také u kritiků, a to především pro své ohromující efekty a dobře zrežírované bojové scény. Při udílení Oscarů v roce 2000 získal film celkem čtyři sošky, za střih, zvuk, střih zvukových efektů a vizuální efekty. Navíc vyhrál v těchto kategoriích v roce, kdy měl premiéru další dlouho očekávaný snímek Hvězdné války: Epizoda I – Skrytá hrozba.

Proč Neo v bojových scénách příliš nekope?

Možná jste si všimli, že v bojových scénách používá Neo všechny možné pohyby, jen ne kopy. Bylo to proto, že těsně před začátkem tréninku bojových umění, který Keanu musel před natáčením absolvovat, musel herec podstoupit operaci páteře, která ho následně v pohybu limitovala.

Zdroj: imdb.com, insider.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu