Manželská historie: Novodobá varianta na legendární snímek Kramerová versus Kramer

Česká republika patří již několik let mezi evropské státy, ve kterých se rozpadá nejvíce manželství. Zjednodušeně řečeno končí rozvodem každé druhé. Nezáleží na tom, zda již máte nějaký rozvod za sebou, nebo právě před sebou, či o něm neuvažujete ani ve skrytu duše, protože jste ve svém manželství šťastní, působivý snímek s jednoduchým názvem Manželská historie je vhodný pro všechny.

Inspirace vlastním rozvodem

Film je citlivým rozborem manželských, partnerských a rodičovských vztahů. Ty jsou zkoumány z různých úhlů pohledu, a dost možná vám tak snímek v některých věcech odpoví na otázky, které se čas od času honí hlavou každému. Manželská historie není jen filmem o manželství a rozvodu, ale také o vyrovnání se s tím, že nám vztah nevyšel. Scénář k filmu napsal režisér Noah Baumbach pod vlivem velmi nepříjemných zážitků ze svého vlastního rozvodu jako varování pro ty, kteří se domnívají, že rozvést se lze v klidu. Tedy bez nejrůznějších podrazů, naschválů a právníků.

Naivní představy versus krutá realita

Hlavními hrdiny filmu jsou manželé Nicole a Charlie, které naprosto skvěle ztvárnili Scarlett Johanssonová a Adam Driver. Jejich vztah je typickou ukázkou vztahu, který zažilo a zažívá mnoho z nás. Před lety se do sebe zamilovali, vzali se, mají spolu malého syna Henryho a svým způsobem žijí dobře. Zdá se, že je stále spojuje velké množství věcí. Jenže, jak je svým způsobem normální, během let se v jejich vztahu nashromáždila nejrůznější drobná nedorozumění a problémy, které vlivem nedostatku komunikace vyústily v krizi a rozhodnutí, že společná životní cesta začíná pozbývat smyslu.

Nicole a Charlie se proto domnívají, že se jako rozumní dospělí lidí, kteří se stále mají svým způsobem rádi, domluví na klidném rozvodu. Zpočátku to vypadá, že právníci budou potřeba jen pro administrativní záležitosti. Postupně se ale diváci stávají svědky toho, jak se právníci chopí své iniciativy, a poklidný rozvod se mění v boj. Nicole a Charlie se stávají jen figurkami v rukou svých právníků, kteří chtějí vyhrát za každou cenu. Jak jejich souboj dopadne?

Zdroj: nytimes.com, netflix.com, rogerebert.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu