Magnolia: Sofistikovaný, intimní snímek o smutku a ztrátě, celoživotní hořkosti, dětech i dospělých

Paul Thomas Anderson je jedním z nejlepších tvůrců současného filmu a dramatický snímek Magnolia, který je mozaikou devíti vzájemně propojených postav a jejich příběhů, patří k jeho nejlepším dílům. Tříhodinový příběh několika vzájemně propojených losangeleských obyvatel si vysloužil tři nominace na Oscara a dva Zlaté glóby, včetně vítězství pro Toma Cruise ve vedlejší roli.

Proces psaní scénáře

Anderson napsal většinu scénáře k filmu Magnolia, když pobýval v izolované chatě Willama H. Macyho na venkově ve Vermontu. Poté, co venku zahlédl hada, se bál opustit chatu, a tak se pustil do psaní. Kromě toho byla pro Andersona při psaní scénáře velkou inspirací hudba Aimee Mann. Hudba Aimee Mann se nejen výrazně objevuje na soundtracku, ale Anderson z jedné z jejích písní „vykradl text“ a vložil ho do dialogu.

Nestandardní propagace filmu

Když přišel čas na propagaci filmu, společnost New Line tlačila na Andersona, aby se Tom Cruise stal ústředním bodem oficiálního plakátu. Anderson jim ale odvětil, že film je spíše ansámblovým dílem než filmem s Tomem Cruisem, a vzal věci do vlastních rukou. Nejenže navrhl všechny plakáty pro Magnolii, ale také sestříhal všechny upoutávky na film. Na hlavním plakátu je velký květ magnólie, vizuální motiv, který se objevuje v každé scéně filmu.

Padající žáby

Pro kultovní scénu, v níž na Magnolia Boulvard padá příval žab, bylo vyrobeno přibližně 8 000 gumových žab. Byly použity také žáby vytvořené počítačem, čímž se produkci podařilo eliminovat případné utrpení skutečných žab. Anderson dostal nápad na déšť žab ze spisů Charlese Forta. Ačkoli se myslelo, že jde o alegorii, ve skutečnosti k tomuto jevu dochází, když silné bouře při průchodu nad jezery a rybníky zachytí žáby a pak je odhodí jinam. Tento jev se kdysi stal herci Philipu Baker Hallovi na dovolené v Itálii.

Biblický motiv

Kromě bílého květu magnólie, který se objevuje v každé scéně, je vizuálním motivem filmu též biblická pasáž Exodus 8:2. Dvojice čísel 8 a 2 je ve filmu zmíněna více než stokrát, například 82% šance na déšť, kombinace 8 a 2 v blackjacku, nápis „Exodus 8:2“ během kvízové show atd. V knize Exodus 8:2 se navíc píše: „Jestliže je odmítneš propustit, sešlu na celou tvou zemi mor žab“.

Inspirace vlastním otcem i poslední role Jasona Robardse

Postava Earla Partridge je údajně založena na Andersonově vlastním otci Erniem Andersonovi. Ten byl hlasatelem noční televize WABC-TV, který začínal jako moderátor filmů o příšerách v Clevelandu. Herec Philip Baker Hall, který je zároveň přítelem Andersona, rovněž tvrdil, že i scéna, během které Frank T. J. Mackey, v podání Toma Cruise, navštíví Earla na smrtelné posteli, je převzata z režisérových zkušeností, kdy se vyrovnával s nevyléčitelnou rakovinou svého otce Ernieho.

Než byl do role Earla Partridge obsazen Jason Robards, oslovil Anderson hereckého veterána George C. Scotta. Scott však nebyl scénářem příliš nadšený, a tak byl do postavy umírající na rakovinu plic a mozku obsazen Robards. Sám zemřel na rakovinu plic necelý rok po uvedení filmu. Magnolia byla jeho posledním filmem.

Tom Cruise

Tom Cruise byl tak obrovským fanouškem filmu Hříšné noci, že Andersona sám oslovil a projevil zájem o spolupráci. Když Anderson začal psát scénář s ohledem na Cruise, navštívil v Anglii natáčení filmu Eyes Wide Shut nabídl mu roli Franka T. J. Mackeyho. Cruise se nejprve zdráhal hrát postavu, která se tolik lišila od jeho klasických rolí, nakonec ale roli přijal.

Zdroj: slashfilm.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu