Madame Claude: Životopis ženy, která kdysi díky nejstaršímu řemeslu na světě ovládala nejen Paříž

Madame Claude je nový životopisný film, který můžete již několik týdnů zhlédnout na Netflixu. Jde o snímek inspirovaný skutečným příběhem, který se odehrává navíc v atraktivním světě luxusní prostituce v Paříži šedesátých let. Pokud tedy máte rádi atmosféru Moulin Rouge a francouzský šarm, tento snímek vám obojí nabídne. Hlavní role ztvárnily Karole Rocher a Garance Marillier.

Svět prostituce a politiky byl vždy propojen

Pokud vám název snímku připadá povědomý, je to pravděpodobně tím, že stejnojmenný film byl natočen již před více než čtyřiceti lety. Téma je ale natolik zajímavé a nadčasové, že se k němu režisérka a scénáristka Sylvie Verheyede rozhodla vrátit. Hlavní hrdinkou je bohatá a vlivná madam Claude, inspirovaná skutečnou Fernande Grudetovou. Ta má velmi vysoké postavení v pařížské společnosti, neboť ji tak zvaně patří místní svět prostituce, provozuje rozsáhlou síť nevěstinců. Klienty jejích dívek jsou mnozí státní úředníci, významní politici i obávaní mafiáni. Navíc madam Claude „pracuje“ i pro tajnou službu, které pomáhá zdiskreditovat některé mocné muže díky informacím, které dívkám jejich klienti prozradí.

Nebezpečí přichází

Vše funguje perfektně až do chvíle, kdy Claude přijme novou dívku jménem Sidonie. Mezi oběma těmito hlavními postavami vznikne zvláštní vztah. Na jednu stranu si svým způsobem vzájemně nahrazují rodinu. Madam Claude kdysi odložila svou dceru, dětství Sidonie nepříjemně ovlivnil její otec. Na druhou stranu se ale pro Claude Sidonie stává tak trochu konkurencí a nebezpečím. Zajímavý námět dokresluje velmi věrohodně a působivě vylíčená atmosféra tehdejší Paříže, do které je snadné se zamilovat.

Atmosféra ano, příběh nikoli

Filmu bohužel do určité míry škodí to, že má velké množství dalších postav, o jejichž příbězích se rovněž dozvídáme. Výsledkem je tak složitá spleť vztahů a děje, která je místy poněkud nesrozumitelná a zároveň film nemá zápletku a spád, který bychom od něj v některých okamžicích očekávali. To vše je navíc komplikováno i četnými flashbacky do minulosti.

Kdo byla skutečná madame Claude?

Fernande Grudetová se byla v šedesátých letech jednou z nejslavnějších provozovatelek sítě luxusních nevěstinců na světě. Zaměstnávala několik stovek dívek a jejími klienty byly mnohé významné osobnosti ze světa filmu, politiky i businessu, například americký prezident John Fitzgerald Kennedy, libyjský diktátor Muammar Kaddafí či herec Marlon Brando.  Traduje se, že dívky z těchto klientů získávaly různé informace, a ty Grudetová předávala francouzské tajné službě. Ta nad jejím „podnikáním“ tak zavírala oči. V sedmdesátých letech se ale politická situace ve Francii změnila, a ona tak raději emigrovala do Spojených států, neboť dlužila několik milionů na daních.

Zdroj: vanityfair.it, netflix.com, amica.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu